symbol Sajgonu

7 kwietnia 2015 - Kategorie: historia,Sajgon,Wietnam -

dowietnamu.pl-01-6 dowietnamu.pl-01-4 dowietnamu.pl-01-5 dowietnamu.pl-01-3
W największym mieście Wietnamu – w Sajgonie, w samym sercu miasta stoi kolonialny  budynek, w którym mieści się targ Ben Thanh. Jest to najstarszy i największy targ w Sajgonie, a sam budynek jest jedną z najwcześniejszych budowli zachowanych w Sajgonie. Znajduje się na miejscu dawnego targu, który spłoną w 1870 roku. Targ  Ben Thanh wybudowali kolonialiści w 1912 roku i jest częścią francuskiej dzielnicy. Znajdujemy go w dystrykcie 1, przy ogromnym rondzie, niedaleko parku przy Le Lai, a podnosząc głowę do góry widzimy symbol wietnamskiego businessu – wieżowiec Bitexco.
Ze względu na swoje położenie klientami tego targu są głównie turyści, ale miejscowi także robią tu zakupy.
Główne wejściem z wieżą zegarową prowadzi do olbrzymiej hali, w której właściciele małych stoisk upychają na małej powierzchni tyle towaru ile się tylko da (a nawet więcej). Podobno jest tu prawie 2 tys. stoisk i 3 tys. sprzedawców.
Można tu kupić pamiątki, rękodzieła, ubrania, biżuterię, okulary, zegarki, tkaniny, torby, tradycyjne stroje ao dai, zabawki, ryby, owoce morze, mięso, alkohol ze skorpionem czy wężem w butelce, przyprawy, herbatę i kawę, słodycze, owoce świeże i kandyzowane,… . Sprzedawcy nagabują białych, od których na początku chcą wyciągnąć kosmiczne pieniądze, po to by za chwilę sprzedać swój towar za 30% pierwszej ceny.
Jest tu też część „restauracyjna”, gdzie pracujący na tym targu jedzą posiłki. Ale na małych „restauracyjnych” taborecikach można też spotkać turystów, którzy mimo tego, że widzą w jakich warunkach higienicznych gotuje się potrawy to nie boją się tu jeść. A jedzenie jest tanie i dobre, zwłaszcza polecam zupę Pho.
Do dzisiaj budynek ten jest symbolem miasta. W 2013 roku amerykański portal USA Today w rankingu na „najlepsze rynki na całym świecie, na których można zjeść” umieściła sajgoński targ Ben Thanh na 15 miejscu.

dowietnamu.pl-01 dowietnamu.pl-01-2 dowietnamu.pl-01-7 dowietnamu.pl-01-8

Dodaj komentarz


Kraje

Wietnam

Kambodża

Sri Lanka

Birma

Ostatnie wpisy

Azja

ciekawostki

video

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress