Wycieczka na Kubę

TERMIN:

II poł. kwietnia 2023

GRUPA: 7-9 osób

DZIEŃ 1 Polska

Wylot z Warszawy, lub Berlina. Przylot na Kubę.

DZIEŃ 2 Półwysep Zapata

Wyjeżdżając z Hawany zatrzymujemy się w najbardziej znanym cmentarzu na Kubie i jednym z największych na świecie – Cementerio de Colon. Z pośród ponad 800 tys. grobów odwiedzamy m.in. grób znanego muzyka z zespołu Buena Vista Social Club Ibrahim Ferrer. Na cmentarzu znajduje się wiele pięknych pomników rzeźbionych z białego kamienia.

Przejeżdżamy przez Zatokę Świń na Półwyspie Zapata. Znajdują się tu liczne wapienne groty zatopione przez małe jeziorka. Najbardziej znane to Jaskinia Ryb. Łączy się ona z Morzem Karaibskim. Można tu popływać w kryształowej wodzie, wraz z tropikalnymi gatunkami ryb. Zatrzymujemy się na fermie krokodyli w La Boca, w której są dwa gatunki krokodyli: amerykański i kubański. Na Półwyspie Zapata znajduje się wiele pomników upamiętniających bitwę w Zatoce Świń w 1961 roku, a my zaglądamy do Muzeum Giron. Robimy krótki postój na plaży Giron na kąpiel w Morzu Karaibskim. Nocleg w Cienfuegos.

DZIEŃ 3 Cienfuegos

Zwiedzamy Cienfuegos nazywane perłą południa, gdzie kolonialna zabudowa jest dziś w pełni odrestaurowana. Rowerowymi rikszami jedziemy do Parku Jose Marti usianego licznymi pomnikami, gdzie skupia się najładniejsza zabudowa: teatr, katedra, Kapitol, … Płyniemy promem do zamku Jagua zbudowanego przez króla Hiszpanii w połowie XVIII wieku. Możliwa wizyta w delfinarium. Nocleg w Cienfuegos.

DZIEŃ 4 Topes de Collantes

Jedziemy do Wielkiego Parku Przyrodniczego Topes de Collantes parku, gdzie znajduje się wodospad El Nicho. Żeby do niego dojść trzeba przejść przez dżunglę, a nagrodą będzie kąpiel pod wodospadem. Przejazd do Trinidadu. Nocleg w Trinidadzie.

DZIEŃ 5 Trinidad

Przejazd Cienfuegos – Trinidad. Zwiedzamy Tinidad – miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Trinidad słynie z pastelowej zabudowy krytej dachówką, oraz brukowanych uliczek w starej części miasta. Są one zamknięte dla aut. Nocleg w Trinidadzie.

DZIEŃ 6 Trinidad

Zwiedzamy Trinidad. Jedziemy poza miasto by zobaczy wodospady. W małych oczkach wodnych najbardziej odważni mogą ochłodzić się w zimnych wodach rzeki. Można też wybrać się do Playa Ancon – najbardziej znanej plaży oddalonej o 12 km od Trinidadu. Wieczorem pójdziemy do jedne w kilku knajp, gdzie na żywo gra muzyka kubańska, przy której można zatańczyć salsę. Nocleg w Trinidadzie.

DZIEŃ 7 Santa Clara

Przejazd Trinidad - Santa Clara. Przejeżdżamy przez Valle de los Ingenios - Dolinę Cukrową. Jest to historyczny region uprawy trzciny cukrowej wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Santa Clara.

DZIEŃ 8 Santa Clara

Zwiedzamy Santa Clara. Miasto założone w XVII wieku. Kubańska rewolucja rozpoczęła się od zdobycia tego miasta przez Che Gevarę. Znajduje się tu nie tylko pomnik zabitego w Boliwii Che Guevary, ale także jest jego Mauzoleum, gdzie jest pochowany. Idziemy do miejsca, gdzie odbywały się ostatnie walki rewolucjonistów z wojskami Batisty. Stoi tam pociąg przewożący sprzęt wojskowy, który został wykolejony przez żołnierzy Fidela Castro w 1958 roku. Nocleg w Santa Clara.

DZIEŃ 9 Varadero

Przejazd Santa Clara - Varadero. Czas na plażowanie w Varadero Nocleg w Varadero.

DZIEŃ 10 Varadero

Czas na plażowanie w Varadero Przejazd Varadero - Matanzas. Nocleg w Matanzas.

DZIEŃ 11 Matanzas

Zwiedzamy Matanzas. Matanzas to duże miasto, jednak niewielu turystów tu dociera, dzięki czemu możemy zobaczyć normalne życie Kubańczyków. Jedziemy do Sanktuarium Ermita de Moserrate, skąd zobaczymy panoramę miasta, następnie odwiedzamy jaskinię Bellamar (jedna z ładniejszych na Karaibach). Jedziemy do ujścia rzeki Rio Canimar. Nocleg w Matanzas.

DZIEŃ 12 Havana

Zwiedzamy Hawanę. Stara Hawana to najlepiej zachowane kolonialne miasto w tej części świata. Są tu wąskie kolonialne uliczki, urokliwe place, arystokratyczne rezydencje, potężna forteca, oraz liczne kościoły. Stara Hawana wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Nocleg w Hawanie.

DZIEŃ 13 Havana

Zwiedzamy Hawanę. Starymi autami typu kabriolet pojedziemy na Plac Rewolucji, do Parku Lennona. Odwiedzimy hotel oraz restauracje, gdzie mieszkał i przesiadywał dobry znajomy Fidela Castro – Ernest Hemingway. Nocleg w Hawanie.

Wylot z Kuby.

KOSZT: 1530 zł + 1195 Euro

GRUPA: 7-9 osób

CENA ZAWIERA:

- noclegi w domach Kubańczyków,
- transport na Kubie,
- bilety wstępu,
- ubezpieczenie.

CENA NIE ZAWIERA

- bilety lotnicze (3500-4200 zł),
- wyżywienie,
- Karta Turysty,
- testy (w razie potrzeby),
- napiwki.