Wycieczki na Sri Lankę

TERMINY:

Grudzień 2024
Styczeń 2025

GRUPA: 9-12 osób

Zielona wyspa na Oceanie Indyjskim przyciąga do siebie egzotycznymi plażami, wyśmienitym jedzeniem, pięknymi widokami i tajemniczą buddyjską kulturą. Pełno tu owoców, pół herbacianych, słoni.

Wycieczka na Sri Lankę - ZAPRASZAMY!

DZIEŃ 1 Warszawa

Wylot z Warszawy.

DZIEŃ 2 Anuradhapura

Lądujemy w Negombo i jedziemy do Anuradhapury. Nocleg w Anuradhapura.

DZIEŃ 3 Anuradhapura​

Zwiedzamy Anuradhapura – pierwszą historyczną stolicę Sri Lanki, która swój początek datuje na III w. p. n. e. Zobaczymy olbrzymie stupy, oraz pozostałości królewskich pałaców i świątyń. Anuradhapura było stolicą przez prawie 1400 lat, i mogło w niej żyć nawet 2 mln ludzi. Nocleg w Anuradhapura.

DZIEŃ 4 Mihintale, Aukana, Habarana

Wyjeżdżamy do Mihintale – uważane za miejsce narodzin syngaleskiej kultury buddyjskiej. Następnie jedziemy do Aukana, gdzie znajduje się 13-metrowy Budda wykuty w jednym bloku skalnym. Jest to najlepiej zachowana starożytna figura na Sri Lance. Osoby chcące zaznać chwili relaksu będą mogły pójść na ajurwedyjski masaż. Nocleg w Sigiriya.

DZIEŃ 5 Sigiriya, Dambulla

Wcześnie rano wchodzimy na 200-metrową skałę, na której postawiona była twierdza. Rozciągał się z niej widok na pola ryżowe, dżunglę i góry. Wchodzimy po metalowych schodach przyklejonych do skały. Na szczycie został już tylko zarys po dawnych budowlach. Wokół tej trudno dostępnej niegdyś twierdzy znajduje się fosa, umocnienia, staw i ogrody. Zwiedzamy także Dambulle: Złotą Świątynię, składającą się z 5 jaskiń, które powstawały od I w. p.n.e. do XVIII wieku. Umieszczono w nich setki posągów Buddy, a ściany i sufity ozdobiono freskami i płaskorzeźbami. Jaskinie w Dambulla wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Kandy.

DZIEŃ 6 Kandy

W Kandy wąskie uliczki i niskie budynki dają atmosferę małego, przytulnego miasteczka. Jedziemy do Sierocińca dla słoni Pinnawela, gdzie znajduje się ponad 80 słoni, które nie radzą sobie samodzielnie na wolności (kalekie i osierocone maluchy). Odwiedzamy fabrykę herbaty, gdzie poznamy cały proces powstawania tego napoju. Nocleg w Kandy.

DZIEŃ 7 Kandy

Zwiedzamy świątynię Zęba Buddy – największą świątynię buddyjską na wyspie, która przyciąga pielgrzymów nie tylko z Sri Lanki. Idziemy na targ i spacerujemy wokół jeziora, położonego w samym centrum miasta. Nocleg w Kandy.

DZIEŃ 8 Ella

Przejazd pociągiem górską trasą z Kandy do Ella. Jest to najpiękniejsza trasa kolejowa na Sri Lance. Nocleg w Ella.

DZIEŃ 9 Ella

Ella to miasteczko położone w bardzo urokliwym miejscu między górami, w którym możemy zjeść najlepsze na wyspie rotti. Jedziemy do Buduruwagala, gdzie znajduje się siedem olbrzymich figur wyrzeźbionych w skalnej ścianie. Największa z nich to 16 metrowy Budda, który pochodzi prawdopodobnie z X wieku. Jedziemy do wodospad Diyaluma (171 metrów wysokości), oraz zatrzymujemy się przy 100 metrowym wodospadzie Rawana. Można pomoczyć nogi w niezbyt zimnej wodzie. Nocleg w Ella.

DZIEŃ 10 Ella

Relaks w spokojnej miejscowości Ella. Wchodzimy na Mały Szczyt Adama (1141 m n.p.m.), z którego rozciąga się przepiękny widok na otaczające góry. Odwiedzamy stary wiadukt kolejowy, spacerując po przepięknych wzgórzach otaczających Ella. Nocleg w Ella.

DZIEŃ 11 Udawalawe, Mirissa

Jedziemy na południe Sri Lanki do Mirissy, gdzie są jedne z najpiękniejszych plaż na wyspie. Kilkanaście restauracji przy plaży serwuje świeże owoce morza. Po drodze zatrzymujemy się w Parku Narodowym Udawalawe - niewielkiego parku z dużą ilością dzikich słoni. Nocleg w Mirissie.

DZIEŃ 12 Galle

Czas na plażowanie, lub jedziemy pociągiem do Galle na wybrzeżu południowej części Sri Lanki. Galle to dawne kolonialne miasteczka, które założyli Portugalczycy. Główną atrakcją jest ti fort wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Przejdziemy się po murach obronnych i bastionach historycznej twierdzy zbudowanej nad brzegiem Oceanu Indyjskiego. Galle bardzo ucierpiało po tsunami które przyszło 26 grudnia 2004 roku. Kilkunasto-metrowa fala zalała miasto zabijając wiele ludzi i robiąc ogromne spustoszenia. Nocleg w Mirissie.

DZIEŃ 13 Mirissa

Wcześnie rano wyruszamy łodzią w morze w poszukiwaniu wielorybów i delfinów. Na morzach południowej Sri Lanki można wypatrzeć płetwale błękitne - największe żyjące ssaki na ziemi. Być może uda się także zobaczyć delfiny oraz żółwie, które na plażach Sri Lanki składają w piasku jaja. Przejazd z Mirissy na lotnisko do Negombo.

DZIEŃ 14 Negombo

Wylot do Polski

KOSZT: 1780 zł + 980 USD

GRUPA: 9-12 osób

CENA ZAWIERA:

- hotele,
- transport na wyspie,
- bilety wstępu,
- ubezpieczenie

CENA NIE ZAWIERA:

- bilety lotnicze na Sri Lankę
(3500-4400 zł)
- wyżywienie,
- napiwki,
- wiza.