Aktualności

Khai Dinh

06 listopada 2020
Autor:
Rafał

Cesarze Wietnamu.

95 lat temu w Wietnamie zmarł cesarz Khai Dinh. Był jednym z 12 cesarzy dynastii Nguyen, która panowała latach 1802-1945. Nie będzie jednak wielkich uroczystości rocznicowych w Wietnamie, ponieważ Khai Dinh nie należał do najlepszych władców jakich nosiła wietnamska ziemia.

Urodził się 8 października 1885 roku jak Nguyen Phuc Buu Dao, a imię Khai Dinh przybrał 18 maja 1916 roku, kiedy obejmował tron. Był synem cesarza Dong Khanha, który rządził Wietnamem do 1889 roku. Khai Dinh nie mógł od razu odziedziczyć tron, ponieważ kiedy zmarł jego ojciec miał zaledwie 3,5 roku. W związku z tym po śmierci Dong Khanha tron przejęli Thanh Thai i Duy Tan. Zostali jednak po kilku latach zdetronizowani przez Francuzów, ponieważ sprzeciwiali się reżimowi konialnemu (Wietnam od 1857 roku był kolonią francuską).

Marionetka Francuzów

Khai Dinh okazał się bardziej uległym współpracownikiem kolonialistów. Był ich marionetką, co oczywiście nie podobało się Wietnamczykom. Nacjonalistyczny przywódca Phan Chau Trinh oskarżył go o sprzedanie Francuzom Wietnamu, a Nguyen Ai Quoc znany później jako Ho Chi Minh napisał sztukę teatralna pt.: “Bambusowy smok”. Wyśmiewał w niej cesarza i pokazywał jego słabość i uzależnienie od Francuzów. Przeciwnicy cesarza krytykowali go także za to, że:

– podniósł chłopom podatek o 30 %,
– sprzeciwiał się ruchom niepodległościowym,
podpisał nakazu aresztowania przywódców nacjonalistycznych, którzy zarzucali mu zdradę,
– pozwalał Francuzom wyzyskiwać wietnamski lud,
– nie był zainteresowany polityką,
– żył w luksusie,
– wyjeżdżał do Francji np.: na wystawę do Marsylii,
– budował dla siebie ekstrawagancki grobowiec,
– niewłaściwie się ubierał,
– był hazardzistą (by mieć pieniądze sprzedawał dobytek, swoją służbę, a nawet uwięził żonę by jej rodzice spłacili jego długi).

Jego wczesne deklaracje o przywrócenie prestiżu imperium wietnamskiego nie spełniły się.

Życie rodzinne

Miał kilka żon, ale jedynego syna urodziła mu konkubina, choć jego przeciwnicy uważają, że Khai Dinh był bezpłodny. Nie przepadał za towarzystwem kobiet, dlatego rzadka spał ze swoimi żonami. Jedna z konkubin po jego śmierci napisała, że nie był zainteresowany seksem. Cesarz wolał natomiast towarzystwo swojego strażnika Nguyen Dac Vonga, z którym spędzał noce. Khai Dinh był wątłej postury, podobno narkotyzował się i często chorował. 6 listopada 1925 roku w wieku 40 lat zmarł na gruźlicę.
Syn Khai Dinha – Nguyen Phuc Vinh Thuy po śmierci ojca został ostatnim cesarzem Wietnamu i przybrał imię Bao Dai.

Rewolucjonista w architekturze

Mimo tego, że Khai Dinh był kiepskim władcą na pewno będzie pamiętany dzięki budowlą jakie po sobie zostawił. Niektórzy nawet twierdzą, że był rewolucjonistą w wietnamskiej architekturze. Jego najbardziej znanym dziełem jest mauzoleum, które budował za życia i w którym jest pochowany. Stoi na zboczu góry na obrzeżach Hue w środkowym Wietnamie. Jego grobowiec jest znacznie mniejszy niż grobowce poprzedników i architektonicznie zupełnie odmienny. To połączenie zachodniego stylu z orientalną dekoracją. Przy budowie Khai Dinh czerpał wzorce nie tylko z buddyzmu i hinduizmu, ale także z architektury romańskiej, gotyckiej. Był fanem kultury francuskiej. Przy budowie swojego grobowca nie oszczędzał pieniędzy. Z Francji sprowadzał stal, cement, płytki, z Chin i Japonii porcelanę i witraże, a meble ściągał z całego świata.
Khai Dinh choć nie był wielkim królem, był doskonałym artystą.

Przeczytaj więcej o Wietnamie:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *