pomnik strażaków

21 lutego 2017 - Kategorie: historia,Kuba -

P2410148 P2410132
17 maja 1890 roku tuż po godz. 22.30 przy ulicy Mercaderes (przy Lamparilla) w Havanie nocny stróż zaczął bić na alarm. Sąsiedzi, policja, pracownicy pobliskich firm i osoby postronne jako pierwsi rzucili się do gaszenia pożaru jaki wybuchł w sklepie z narzędziami metalowymi Isasi. Wkrótce też przybyli zawodowi strażacy, jednak niekontrolowane płomienie tańczyły już na zewnątrz sklepu. Odgłosy gwizdków policyjnych, wycie syren, bicie dzwonów kościelnych i okrzyki roznosiły się po Starej Havanie. Godzinę później okolicą wstrząsnęła straszna eksplozja, wybuch jeden po drugim miał swoje źródło w płonącym sklepie.
W wyniku tych eksplozji w pożarze zginęło 38 osób: 25 strażaków z dwóch lokalnych korpusów, 8 sąsiadów pomagających gasić pożar, 4 policjantów i 1 członek Navy, a ponad 60 osób zostało rannych.

Właściciel sklepu Juan Isasi został aresztowany w niedzielę rano. W swoim sklepie nielegalnie przechowywał duże ilości materiałów łatwopalnych (dynamit, proch,…), które spowodowały śmiertelne wybuchy. Juan Isasi w ten feralny dzień nie ostrzegł strażaków ratujących jego sklep o grożącym im niebezpieczeństwie. Podobno to on spalił swój sklep, ponieważ chciałem dostać ubezpieczenie.

Pożar został ugaszony w niedzielę po południu, tego dnia miasto pogrążyło się w żałobie, a wszystkie sklepy zostały zamknięte.
W poniedziałek 19 maja 1890 roku na cmentarz Krzysztof Kolumba w Havanie ruszył kondukt żałobny.

7 lat później na cmentarzu postawiono pomnik upamiętniający ofiary wydarzenia z 17 maja 1890 roku. 24 lipca 1897 prócz autora pomnika – hiszpańskiego rzeźbiarza Augustina Querola, architekta Martineza Zapaty, oraz przedstawicieli miasta na uroczystość odsłonięcia pomnika stawiło się 10 tys. mieszkańców Havany.
Jest to najwyższy pomnik na cmentarzu Krzysztofa Kolumba w stolicy Kuby, mierzy ponad 9 metrów. Na kolumnie z białego marmuru stoi Anioła z zawiązanymi oczami (ślepa sprawiedliwość), który trzyma martwego strażaka i prowadzi go do krainy nieśmiertelności. Lewą ręką wskazuje niebo – miejsce gdzie strażacy zamieszkają. Poniżej kolumny siedzą 4 alegoryczne postacie kobiece, które symbolizują “poświęcenie”, “ból”, “bohaterstwo” i “męczeństwo”. U podstawy pomnika znajdują się płaskorzeźby 25 twarzy strażaków – ofiar pożaru. Pomnik ogrodzony jest metalowym łańcuchem z którego spływają łzy, które mają oznaczać dla Kubańczyków ich ból.
Nigdy wcześniej, ani później w żadnym pożaru na Kubie nie zginęło aż tylu strażaków.
P2410133 P2410129 P2410156 P2410150 P1310069

Dodaj komentarz


Kraje

Wietnam

Kambodża

Sri Lanka

Birma

Ostatnie wpisy

Azja

ciekawostki

video

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress