Aktualności

Bambus Arashiyama

29 czerwca 2021
Autor:
Rafał

Japońskie wyspy.

Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni leży na czterech głównych wyspach: Hokkaido, Honsiu  Sikoku i Kiusiu. Poza nimi jest jeszcze 6848 mniejszych wysp należących do Japonii. Wyspa Honsiu, na której znajduje się Tokio (stolica Japonii) to najczęściej odwiedzana przez turystów japońska wyspa. Jest na niej tak wiele atrakcji, że można nimi wypełnić kilka wycieczek do Japonii – Osaka, Hiroszima, Góra Fuji, Koyasan, Nara, czy Arashiyama w Kioto .

Arashiyama

To właśnie w zachodniej części Kioto w dzielnicy Arashiyama znajduje się bardzo znane miejsce. No bo któż nie widział filmów lub zdjęć z bambusowego lasu. Kilka lat temu wydawnictwo Lonely Planet skutecznie wypromowało to miejsce wydając przewodnik po Japonii. Na jego okładce znalazła się kobieta z parasolem na leśnej ścieżce. Jej czerwone kimono mocno kontrastuje z zielonym otoczeniem bambusowego lasu z Arashiyamy. To prawdopodobnie od tego czasu nasiliła się moda na spacery w tym miejscu, choć było ono odwiedzane przez japońską arystokrację już przed wieloma stuleciami.

Najpopularniejsze miejsca w Japonii

Ten bambusowy las, czy raczej zagajnik nazywa się Sagano. Bez wątpienia można powiedzieć, że obok Góry Fuji, bramy tori na Miyajimie, czy Kopuły Bomby Atomowej w Hiroszimie jest on najsłynniejszym miejscem w Japonii. Prawdopodobnie jest to najczęściej fotografowane miejsce w Kioto, a być może nawet w całej Japonii. Nie ma się więc co dziwić, że przychodzi tu tyle ludzi. W związku z tym, aby turyści nie zadeptali tego miejsca wyznaczone ścieżki odgrodzone są od bambusów. Między pojedynczymi bambusami nie można więc sobie swobodnie pochodzić.
Prawdopodobnie jeśli przyjdziemy tu wcześnie rano odwiedzających będzie zdecydowanie mniej.

Dźwięk bambusa w Arashiyama

Na świecie rośnie ponad 100 rodzajów bambusa. W jednym japońskim lesie może ich być kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt rodzajów. W dzielnicy Arashiyama występuje głównie Bambus Moso (Phyllostachys edulis), który ma jadalne pędy.
Bambus który tu rośnie pochodzi z Chin i może osiągnąć 28, a niektóre egzemplarze nawet 40 metrów. Drzewa w bambusowym zagajniku kołysząc się na wietrze ocierają się o siebie, szumią i skrzypią w charakterystyczny sposób. W związku z tym japońskie Ministerstwo Środowiska wpisało te odgłosy na listę 100 dźwięków Japonii.
Tereny porośnięte bambusem często stoją przy świątyniach buddyjskich, lub shinto po to by odpędzić złe moce. Japończycy wierzą, że bambus jest symbolem siły, oraz kojarzą go z długowiecznością i wytrzymałością. Prawdopodobnie dlatego dawniej Japończycy chętnie wykorzystywali go w budownictwie. Dzisiaj wykonuje się z niego, ogrodzenia, drzwi, mosty, pamiątki, kosze.

Świetlista Księżniczka

Japończycy przekazują sobie starą legendę o księżniczce Kaguya. Stary zbieracz bambusa był bardzo nieszczęśliwy, ponieważ z żoną nie mieli potomka. Pewnego razu zobaczył wydobywające się światło z bambusowej łodygi. Wewnątrz znalazł niemowlę wielkości palca. Dziewczynkę nazwali Kaguya-hime – Świetlista Księżniczka i wzięli na wychowanie. Od tego czasu starzec wielokrotnie znajdował w bambusowych łodygach drogie kamienie i złoto, przez co mógł swojej nowej córeczce zapewnić godne życie. Dziewczynka natomiast rosła tak szybko jak łodygi bambusa. W ciągu trzech miesięcy stała się dorosłą dziewczyną, której uroda promieniowała niczym światło. W rezultacie o jej rękę zaczęli ubiegać się liczni kawalerowie. Ona jednak wszystkim odmawiała. W końcu za namową przybranego ojca, dała szansę najwytrwalszym kawalerom. Poleciła im przynieść z dalekich krajów przedmioty jej marzeń:
– świętą miskę żebraczą Buddy z Indii,
– gałąź drzewa z mitycznej góry Horai-san, która rodzi perły,
– szatę wykonaną z futra ognistego szczura z Chin,
– klejnot smoka promieniujący pięcioma kolorami,
– muszlę ślimaka ukrytą w gnieździe jaskółki, która jest amuletem ułatwiającym poród.

Żaden z nich nie wykonał jednak tego zadania.

Nieśmiertelna Góra

Jedyną osobą, która zaskarbiła sobie sympatię księżniczki był sam cesarz. Z czasem jednak księżniczka zaczęła popadać w zadumę i melancholię. W końcu wyjawiła przybranym rodzicom, że pochodzi z Księżyca, gdzie ma Matkę i Ojca i niedługo będzie musiała do nich wracać. Na Ziemi znalazła się za karę. Teraz kara się skończyła i niebiańscy wysłannicy z Księżycowego Pałacu lada moment po nią przybędą. Zrozpaczeni rodzice powiedzieli o tym cesarzowi, który natychmiast wysłał 2 tys. żołnierzy, aby pilnowali jego ukochanej. Jednak gdy wysłannicy przybyli na Ziemię, swoim księżycowym blaskiem oślepili żołnierzy cesarza tak, że stracili oni wszystkie swoje siły. Na pożegnanie księżniczka napisała list do cesarza dając mu również eliksir nieśmiertelności. On jednak nie chciał żyć wiecznie bez ukochanej w związku z czym kazał list, eliksir i wiersz do Księżniczki zawieźć na najwyższą górę i tam wszystko spalić. Od tego czasu góra ta nosi nazwę Fuji, czyli Nieśmiertelność.

Co można zobaczyć w Arashiyama

Niedaleko bambusowego zagajnika Sagano stoi dom Denjiro Okochiego – nieżyjącego już popularnego aktora grającego m.in u Akiry Kurosawy. Schodząc ze wzgórza dochodzimy do rzeki Hozu, gdzie łodzie gotowe są zabrać nas na krótką przejażdżkę po rzece. Stoi na niej drewniany most Togetsukyo pochodzący z epoki Heian (VIII-XI wiek), który została odrestaurowany w latach 30-tych XX wieku. Jeśli przejdziemy nim na drugi brzeg rzeki dojdziemy do parku Iwatayama, gdzie mieszkają makaki japońskie. Jest tam także punkt widokowy na Kioto.
To jeszcze nie wszystkie atrakcje Arashiyamy. W centrum tej dzielnicy stoi świątynia Tenryu-ji, wpisana na Listę UNESCO, z której jest nieco inny widok na bambusowy zagajnik. Jest też las kimon, czy świątynia Adashino Nenbutsuji z 1200 kamiennymi rzeźbami rakan (uczniów Buddy). W Arashiyamie trafimy na wiele małych sklepików, gdzie kupimy także ręcznie wyrabiane pamiątki z bambusa.
W końcu zmęczeni zwiedzaniem możemy usiąść w jednej z wielu lokalnych restauracyjek Arashiyamy z wyśmienitym jedzeniem.

Nazwa:  Sagano Bamboo Forest
Lokalizacja:  8-5 Sagaogurayama Tabuchiyamacho, Ukyo Ward, Kyoto, 616-8394, Japonia
Współrzędne:  35°00’59.3″N 135°40’14.0″E
Godziny otwarcia:   całą dobę
Bilety wstępu:  bezpłatne

Przeczytaj więcej o Japonii:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *