Aktualności

Cejlon

01 marca 2015
Autor:
Rafał

sri_dowietnamu.pl-1 sri_dowietnamu.pl-2
Zaczynamy już odliczać dni do kolejnego wyjazdu do Azji. Nasz najbliższy cel to Sri Lanka leżąca na wyspie Cejlon poniżej Półwyspu Indyjskiego. Cieśnina Palk , która łączy Indie z Sri Lanką w najwęższym miejscu ma 55 km, a głębokość Oceanu Indyjskiego nie przekracza tam 9 m. Jeszcze 7-8 tysięcy lat temu można było suchą nogą przejść naturalnym mostem z wyspy do Indii.
Powierzchnia Sri Lanki jest prawie 5 razy mniejsza niż Polski (z północy na południe ma 430 km długości, a z zachodu na wschód ciągnie się na 220 km), natomiast mieszkańców jest tylko o połowę mniej.
Cejlon kojarzy nam się z herbatą, i prawidłowo, ponieważ wyspa mimo swojego małego rozmiaru jest czwartym producentem herbaty na świecie (po Chinach, Indiach i Kenii).
Prócz plantacji herbaty i słoni cejlońskich na pewno zobaczymy prawdopodobnie najświętszy przedmiot dla buddystów czyli relikwie Zęba Buddy. 70 % mieszkańców Sri Lanki to buddyści, ale do tej relikwii przybywają wyznawcy z całej  Azji.
Pomimo egzotycznego jedzenia i warunków sanitarnych w jakich się je przygotowuje to raczej nic nie powinno nam zaszkodzić. Do niemal każdej potrawy jaką tam serwują dodają tyle chili, kurkumy czy imbiru, że żadne zarazki nie mają szans przetrwać. Kuchnia lankijska  należy do najostrzejszych na świecie.

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *