Aktualności

czaszki, rogi, skóry…

25 września 2019
Autor:
Rafał

Thawana Duchaneea – 80 lat

27 września 2019 roku mija 80 rocznica urodziny Thawana Duchaneea – tajskiego malarza, architekta i rzeźbiarza. Owoc jego aktywności artystycznej mogliśmy zobaczyć w czasie ostatniej podróży po północnej Tajlandii w Chiang Rai.

Chiang Rai to 70-tysięczne miasteczko, które zostało założone w 1262 roku przez króla Mangrai i przez ponad 30 lat było stolicą królestwa Lanna. Miasto leży na terenie Złotego Trójkąta – obszaru u styku trzech granic (Tajlandii, Laosu i Birmy), który znany jest z produkcji opium (szczyt produkcji opium osiągnięto tam w latach 80-tych XX wieku).
Każdy turysta przyjeżdżający do Chiang Rai koniecznie musi zobaczyć:
– Wat Phra Kaew,
– Białą Świątynię,
– Niebieską Świątynię,
– i oczywiście Baan Dam (Czarny Dom).

Baan Dam to wyjątkowe muzeum, w którym przez ponad 25 lat żył i pracował do śmierci Thawane Duchanee. Znajduje się tu ponad 40 budowli, o różnej wielkości i kształcie: czarne domy o ostrych dachach, tradycyjne budownictwo północnej Tajlandii, domy na palach, białe igloo, unikatowe toalety, czy nowoczesne projekty jak dom-wieloryb, który był sypialnią artysty. Wewnątrz natomiast są rzeźby, obrazy i instalacje, oraz przedmioty, na widok których część zwiedzających dostaje “gęsiej skórki”. Thawan Duchanee używał bowiem do swojej twórczości skór węży, krokodyli, rogi bawole, zwierzęce kości i czaszki.

Baan Dam – Czarna Świątynia

Niektórzy nazywają Muzeum Baan Dam Czarną Świątynią. Część krytyków uważa, że jest to przykład jak Thawan Duchanee interpretuje filozofię buddyjską, a wśród  konserwatywnych Tajów takie działania artysty budziły w przeszłości niesmak i wywoływały wiele kontrowersji.
Mroczna atmosfera Baan Dam nie wszystkim odwiedzającym przypadnie do gustu.
Thawan Duchanee zmarł w Bangkoku 3 września 2014 roku.

Lokalizacja: 333 Moo 13 Nang-Lae, Muang, Chiang Rai, 57100 Thailand
Współrzędne: 19°59’32.1″N 99°51’41.2″E
Godziny otwarcia: 9.00-17.00
Cena biletów: 80 bahtów (ok. 10 zł)
Strona internetowa: http://www.thawan-duchanee.com/

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *