Aktualności

Łza na policzku

19 września 2014
Autor:
Rafał

_MG_2701 _MG_2717
Mieszkańcy Sajgonu (inaczej Ho Chi Minh City) mówiąc o centrum miasta mają na myśli dwa miejsca: targ Ben Thanh, oraz plac przy którym stoi Katedra Notre Dame i Poczta Główna. Rzymsko-katolicką katedra zwana oficjalnie Bazyliką Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia powstała dzięki Francuzom, którzy panowali w Wietnamie na przełomie XIX i XX wieku. Oddano ją do użytku w 1880 roku i jest chyba najważniejszym zabytkiem jakie zostawili po sobie francuscy kolonizatorzy w Sajgonie. Mimo iż wydaję się, że została zbudowana z cegieł w istocie jej granitową fasadę obłożono czerwonymi kafelkami. Na 60-metrowych strzelistych wieżach znajduje się 6 dzwonów. Z zewnątrz okazały kościół, w środku jest bardzo skromny. Materiały do budowy katedry przywieziono z Francji: kafelki z Marsylii, witraże z Chartres. Po II wojnie światowej, na wskutek zniszczeń witraże zastąpiono zwykłym szkłem, a część popękanych kafli zmieniono na inne wyprodukowane z lokalnych materiałów.
Przed katedrą znajduje się niewielki skwer pełen kwiatów, który niemalże bez przerwy pielęgnowany jest przez wiernych. Stoi tam także pomnik Matki Boskiej postawiony w 1959 roku, a przywieziony z Włoch.
W 2005 roku na policzku Matki Boskiej popłynęły łzy. Wywołało to kilkudniowy najazd wiernych pod katedrę, którzy ogłosili cud. Jednak ani władze kościoła wietnamskiego, ani stolica apostolska nie uznały go.
Katedra leży w malowniczej dzielnicy obok pięknego budynku Poczty Głównej, na trakcie do Siedziby Komitetu Ludowego, oraz hoteli Continental i Rex.
Na placu przy kościele można spotkać wiele par młodych, które robią sobie zdjęcia na tle katedry.
P1070214 _MG_2716 _MG_2715 IMG_0337 IMG_6020

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *