Aktualności

Łza na policzku

19 września 2014
Autor:
Rafał

Katedra Notre Dame.

Mieszkańcy Sajgonu (Ho Chi Minh City) mówiąc o centrum miasta mają na myśli dwa miejsca: targ Ben Thanh, oraz plac przy którym stoi Katedra Notre Dame i Poczta Główna. Rzymsko-katolicką katedra zwana oficjalnie Bazyliką Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia powstała dzięki Francuzom, którzy mieli w Wietnamie kolonię (od II połowy XIX wieku). Katedrę oddano do użytku w 1880 roku i stała się chyba najważniejszym zabytkiem jakie zostawili po sobie francuscy kolonizatorzy w Sajgonie. Mimo iż wydaję się, że została zbudowana z cegieł w istocie jej granitową fasadę obłożono czerwonymi kafelkami. Na 60-metrowych strzelistych wieżach znajduje się 6 dzwonów. Z zewnątrz okazały kościół w środku jest bardzo skromny. Materiały do budowy katedry przywieziono z Francji: kafelki z Marsylii, witraże z Chartres. Po II wojnie światowej, na wskutek zniszczeń witraże zastąpiono zwykłym szkłem, a część popękanych kafli zmieniono na inne wyprodukowane z lokalnych materiałów.

Cud w Sajgonie

Przed katedrą znajduje się niewielki skwer pełen kwiatów, który niemalże bez przerwy pielęgnowany jest przez wiernych. Stoi tam  pomnik Matki Boskiej postawiony w 1959 roku –  przywieziony z Włoch.
W 2005 roku na policzku Matki Boskiej popłynęły łzy. Wywołało to kilkudniowy najazd wiernych pod katedrę, którzy ogłosili cud. Jednak ani władze kościoła wietnamskiego, ani stolica apostolska nie uznały go.
Katedra leży w malowniczej dzielnicy obok pięknego budynku Poczty Głównej, na trakcie do Siedziby Komitetu Ludowego, oraz hoteli Continental i Rex.
Na placu przy kościele można spotkać wiele par młodych, które robią sobie zdjęcia na tle katedry.

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *