Aktualności

Polacy pomagają w Wietnamie

29 kwietnia 2014
Autor:
Rafał
_MG_0393 _MG_0386 IMG_7741 _MG_0397

Pod koniec zeszłego roku już po raz czwarty Polska wspierała konserwację zabytków w Wietnamie. Polsko-wietnamski projekt nosił nazwę „Renowacja budynku ze stelą w Grobowcu Cesarza Tu Duc’a w Hue i szkolenia techniczne w zakresie renowacji zabytków”. Wkład wynoszący 40 tys. USD został sfinansowany ze środków “Polskiej Pomocy” i miał na celu szkolenie wietnamskich konserwatorów.
Pomoc dotyczyła Hue – dawnej stolicy Wietnamu, niegdyś siedziby cesarzy. Największymi atrakcjami turystycznymi Hue są: cytadela (Miasto Cesarskie) z Purpurowym Zakazanym Miastem, oraz porozrzucane wokół Hue grobowce cesarzy. W latach 1802-1945 w Hue panowali cesarze z dynastii Nguyen, którzy rządzili Wietnamem. Uważali oni swoje życie za chwilowy pobyt na ziemi, więc żeby zapewnić sobie dostatek po śmierci budowali okazałe grobowce. Jednym z cenniejszych jest grobowiec Tu Duca, który był najdłużej panującym cesarzem w dynastii Nguyen (1848-1883). Tu Duc budowę swojego grobowca rozpoczął jeszcze przed śmiercią.
Teren na którym postawiony jest grobowiec jest ogromny, usytuowany w pięknym zakątku za miastem. Miejsce jest ciche i spokojne, między lasami i wzgórzami, położone w romantycznym miejscu nad małym jeziorkiem pełnym lotosów. Już za życie Tu Duc przebywał w tym miejscu, pływał łodzią, pisał wiersze i czytał poezje w towarzystwie konkubin.
Nieznane jest jednak dokładne miejsce spoczynku cesarza, ponieważ pochowano go w tajemnicy, a wszystkich którzy w tym uczestniczyli zabito, by w przyszłości jego grób nie został zbezczeszczony.
Po wojnach prowadzonych przez Wietnam w ostatnich stuleciach (najpierw z Francją, a potem z USA), Hue leżące w środkowej części kraju zostało bardzo zniszczone.
Grobowiec i teren wokół jest do dziś bardzo zaniedbany.

Kompleks cesarski w Hue wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, a grobowiec Tu Duca jest jednym z najcenniejszych zabytków Wietnamu.

_MG_3927 _MG_3914 _MG_3919 _MG_3912 _MG_3926

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *