Aktualności

Świątynia Tysiąca Kogutów

14 kwietnia 2020
Autor:
Rafał

80 kilometrów na północ od Bangkoku znajduje się Ayutthaya – stolica Syjamu (dawnej Tajlandii). Duża część miasta leży na wyspie wokół której płyną rzeki Menam, Pasak i Muang, co kiedyś miało duże znaczenie w obronności miasta. Złoty okres Ayutthaya (założonej w 1351 roku) przypada na XVII wiek, kiedy mogło tu mieszkać nawet milion mieszkańców. W 1767 roku pod naporem wojsk birmańskich miasto upadło i wiele świątyń zostało zrównanych z ziemią. 

Wat Phra Sri Sanphet, Wat Phra Mahathat, Wat Ratchaburana, czy Wat Chai Wattanaram to obowiązkowe punkty na mapie dla dzisiejszego turysty zwiedzającego Ayutthaye, jednak jest tu dużo więcej miejsc wartych zobaczenia np.: Wat Thammikarat.

Świątynia Wat Thammikarat leży w północnej części wyspy nad rzeką Muang, obok tego co zostało z dawnego Pałacu Królewskiego. Jak podają kroniki z północnej części Tajlandii świątynię wybudował Phraya Thammikarat – syn króla Sai Nam Phunga. Jednak pierwsze klasztorne budowle mogły tu powstać jeszcze przed powstaniem Ayutthaya, być może już nawet w XII-XIII wieku. Klasztor nazywał się początkowo Wat Mukharat (lub Wat Mukaraj). Stare księgi podają, że świątynię używał m.in. król Song Thama (panował w latach 1620-28), który odwiedzał świątynię Wat Thammikarat, gdzie wsłuchiwał się w buddyjskie kazania. Świątynia została poważnie zniszczona po pożarze w czasie birmańskiego ataku w 1767 roku. Dzisiaj, podobnie jak wiele innych świątyń w Ayutthaya, pomimo kilku renowacji Wat Thammikarat nie jest w najlepszym stanie.

Pierwszym miejscem, które napotykamy po zakupie biletów jest niewielka vihara wewnątrz której znajduje się 12 metrowy leżący Budda pokryty złotymi listkami. Legenda mówi, że powstała po spełnieniu życzenia o powrocie księżniczki do zdrowia. Której? Może ktoś wie? 

Idąc do głównej świątyni po prawej stronie mijamy ogromną głowę Buddy wyglądającą z kwiatu lotosu. To kopia znalezionej tu rzeźby z brązu pochodzącej prawdopodobnie z okresu dynastii Uthong (XIV wiek). Po upadku Ayuthaya i spaleniu świątyni z całej rzeźby zachowała się tylko głowa, którą dzisiaj możemy oglądać w Muzeum Chao Sam Phraya. Ma 2 metry wysokości.

Tuż obok na tronie siedzi król Naresuan otoczony setkami kogutów. Po inwazji armii birmańskiej na Syjam w 1563 roku król Maha Thammarachathirat musiał się poddać i przekazać swoich dwóch synów królowi Birmy. Został zmuszony do zawarcia sojuszu z Birmą, której władca mianował go w 1569 królem Ayutthaya, a synowie Maha Thammarachathiratiego stali się gwarancją dla Birmańczyków o jego nieagresji, miał być lojalny wobec Birmy. Jednym z synów był Naresuan – utalentowany wojownik. Jako młody książę postawił zakład z księciem Birmy: jeśli w walce kogutów wygra kogut Naresuana to znak, że Ayutthaya zostanie wyzwolona. Po zaciętej walce kogutów birmański książę został upokorzony. Do dzisiaj Tajowie składają w ofierze rzeźby kogutów u stup król Naresuana, który rządził w Ayutthaya w latach 1590-1605. Na rzeźbie Naresuan wylewa wodę na ziemię co symbolizuję jego deklarację o uniezależnieniu się od birmańskiego imperium.
Nieco dalej po lewej stronie na ośmiokątnej podstawie znajduje się wielka, ceglana chedi w kształcie dzwonu. Wokół niej stoi na straży pół setki lwów (singha), a przy schodach są kilku-głowe Nagi. Mimo to, że część z nich jest mocno uszkodzona zębem czasu, możemy stwierdzić, że podobieństw tych rzeźb do khmerskich jest duże. Naprzeciwko chedi kilka schodów prowadzi do głównej świątyni – sali święceń. Z budynku o wymiarach 19 x 53 m pozostały mury i kolumny, które kiedyś podtrzymywały drewniany dach. Wysokie kolumny świadczą o wielkości tej świątyni na tle innych budowli miasta, a sama świątynia musiała być solidnie zbudowana skoro ruiny zachowały się w tak dobrym stanie.

Za świątynią znajduje się nowa budowla, gdzie mnisi pod okiem siedzącego Buddy udzielają błogosławieństwa.

Wielkość Wat Thammikarat i bliskość do dawnego Pałacu Królewskiego mogą świadczyć o dużym znaczeniu tej świątyni kilkaset lat temu. Pomimo nienajlepszego stanu w jakim znajduje się cały kompleks Wat Thammikarat warto tu zajrzeć ze względu na pozostałości i silny związek tej świątyni z historią Ayutthaya.

W 1991 roku ruiny starego miasta Ayutthaya została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja:  Uthong Rd, Tambon Tha Wa Su Kri, Phra Nakhon Si Ayutthaya District, Phra Nakhon Si Ayutthaya 13000, Tajlandia
Współrzędne: 14°21’34.1″N 100°33’41.4″E
Godziny otwarcia: 08-17
Cena biletów: 20 bath (ok. 2,5 zł)

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *