Aktualności

Lalki w wodzie

24 lipca 2014
Autor:
Rafał

_MG_0845 _MG_0859

Za każdym razem, kiedy przyjeżdżamy do stolicy Wietnamu – Hanoi odwiedzamy teatr lalek na wodzie. Już od ponad 1000 lat wpisany jest on w historię Wietnamu. Scenę w tym teatrze zastępuje woda, w której po pas stoją aktorzy, zasłonięci scenografią przed publicznością. Za pomocą linek i tyczek poruszają lalkami. Obowiązkowym elementem tego teatru jest kilkuosobowa orkiestra (w tradycyjnych strojach) i wokalistki, które śpiewając opowiadają stare, wietnamskie legendy.
Całe przedstawienie składa się z kilkunastu scenek, najczęściej o tematyce wiejskiej. Jedna z nich opowiada o rybaku, który otrzymał od żółwia magiczny miecz, walczył nim przeciwko chińskiej armii, zniszczył ją i został królem.
Na wodnej scenie występują lalki – postaci ludzkie (najczęściej rolnicy lub lokalni  władcy), byki, kaczki, ptaki, lwy, smoki, czy inne baśniowe stwory.

W Wietnamie woda od zawsze miała ogromne znaczenie w życiu człowieka, co przełożyło się na kulturę. Na początku powstania teatru wodnego przedstawienia wystawiane były na zalanych polach ryżowych.

W ciągu dnia w Hanoi odbywa się kilka przedstawień i na każdym z nich jest pełna sala widzów.

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *