Aktualności

Gaumardżos Gruzja

17 września 2021
Autor:
Rafał

Kutaisi.

Wylądowaliśmy w Gruzji. Szybki transfer do hotelu i popołudniowy spacer po Kutaisi. Wieczorem już smakujemy gruzińską kuchnię. Są chinkali, kupati i czacza. Kutaisi to miejsce w którym zaczynamy nasza wycieczkę po Gruzji. 

Nakozu

Wstajemy niezbyt wcześnie (w końcu wieczorem jest czas witania się) i jedziemy na południe Gruzji. Zatrzymujemy się w miejscu gdzie gruzińskie kobiety robią nakozu. Do ścianek gorącego pieca przyklejają uformowane w placki ciasto. Są z rodzynkami i serem. 

Jeśli myślimy o Gruzji to oczywiście przed oczami mamy góry. Zatrzymujemy się u podnóża jednej z nich skąd wchodzimy do skalnego miasta. Nazywa się Wardzia. Strome schody prowadzą nas do wąskich tuneli wewnątrz góry. Wchodzimy do wydrążonych pomieszczeń: pokój, miejsce do produkcji wina, kaplica, łazienka. Pop w kościele odprawia nabożeństwo. Na czarnych ścianach są misternie malowane freski. Jesteśmy jedynymi uczestnikami mszy.

Zazdrościmy tym którzy tu dawniej mieszkali. Mogli pochwalić się niesamowitym widokiem na okoliczne góry. W dolinie płynie rzeka i wije się droga. 

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *