23-letnia księżniczka Hsinbyume zwana także Białym Słoniem, zmarła w czasie porodu w 1812 roku. Była ona kuzynką i pierwszą żoną przyszłego króla Birmy Bagyidawa, który po tym wydarzeniu w 1816 roku chcąc ją upamiętnić wybudował niedaleko miejsca jej śmierci białą pagodę Hsinbyume. Bagyidaw trzy lata później (1819) został następcą tronu po władającym Birmą Bodawpaya i stał się kolejnym królem dynastii Konbaung.
Pagoda Hsinbyume, której druga nazwa brzmi Myatheindan Pagoda leży Azji Południowo-Wschodniej w Birmie, 10 km na północny zachód od Mandalaj, nad rzeką Irawadi. Należy do kompleksu świątyń Mingun – dawnej stolicy Birmy.
Po godzinnej przeprawie łodzią z Mandalay rzeką Irawadi dobijamy do brzegu niewielkiej dziś wioski Mingun i wchodzimy na pozostałości pagody Mingwan. Z niej widać odcinającą się z zielonego lasu imponującą, śnieżno-białą budowlę – to Hsinbyume. Pagoda Hsinbyume otoczona siedmioma falującymi tarasami symbolizuje świętą dla buddystów i hindusów górę Meru (centrum Wszechświata), otoczoną siedmioma pasmami górskimi.
Wchodząc na teren świątyni ściągamy buty i po stromych schodach prowadzących przez siedem bogato zdobionych bram dochodzimy do tarasu. Z tego miejsca schody z kolejnymi pięcioma bramami prowadzą do wnętrza wieży. Wieża ma złotą iglicę i otoczona jest niszami, w których na straży stoją małe posążki mitologicznych figur: demonów, węży naga, duchów. Na szczycie znajduje się wąskie pomieszczenie, w którym siedzi Budda, dlatego tak wielu Birmańczyków przychodzi tu modlić się, złożyć ofiarę i zapalić kadzidełka.
W 1836 podczas dużego trzęsienia ziemi pagoda została poważnie uszkodzona, ale w 1874 król Mindon (kolejny z dynastii Konbaung) odbudował ją.
Z Pagody Hsinbyume roztacza się wspaniały widok na pobliski świątynie, góry, oraz dolinę szerokiej rzeki Irawadi.
3 kilometry od centrum Nyaungshwe stoi XIX-wieczny klasztor Shwe Yan Pyay, gdzie za każdym razem zatrzymuję się i parkuję rower na przyklasztornym dziedzińcu.
W wiosce In Dein znajdują się dwie grupy buddyjskich stup: Nyaung Ohak oraz Inn Thein. Razem w obu grupach jest ponad 1000 stup.
W wiosce Maing Thauk leżącej nad jeziorem Inle stoi most o tej samej nazwie. Ma 450 metrów długości i zbudowany jest z teczyny – drewna tekowego, które nie nasiąka wodą.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dodaj komentarz