Aktualności

Jakie jest Tokio?

04 lipca 2024
Autor:
Rafał

Stolica Japonii.

Tokio to miasto wielu kontrastów: od drogich biznesowych dzielnic z wieżowcami i markowymi sklepami, przez dzielnice z tłumem ludzi i dużym natężeniem ruchu, po miejsca z minimalistycznymi zabudowaniami i wąskimi uliczkami, gdzie czasami aż trudno uwierzyć, że jest to jeszcze Tokio. Bez wątpienia Tokio skrywa w sobie wiele ciekawych miejsc.

Asakusa, Shibuya

Zwiedzanie tego niezwykłego miasta zaczynamy od najstarszej i jednocześnie najbardziej znanej świątyni w stolicy, czyli Sensoji zwanej również Asakusa Kannon. Poświęcona jest buddyjskiej bogini miłosierdzia Kannon. Japończycy mówi, że jest to jedno z najświętszych miejsc w kraju. 4-metrowy lampion i 5-piętrowa pagoda w kolorze czerwonym to jedne z symboli świątyni, do której prowadzi zatłoczony deptak ze straganami. 

Jednym z najbardziej znanych miejsc to charakterystyczne skrzyżowanie w dzielnicy Shibuya, gdzie na zielony sygnał ruszają ludzie niekoniecznie po to tylko żeby przejść na drugą stronę ulicy. Dołączamy do ludzkiej fali przemierzającej Shibuyę, żeby poczuć jej energię.
Shibuya to esencja nowoczesności i symbol dynamicznego rozwoju Tokio. Kolorowe neony, telebimy, ekrany, bilbordy, ogromna ilość ludzi, hałas, potrafią przytłoczyć każdego turystę. Kilka przecznic dalej, w uliczkach z hotelami miłości jest już zdecydowanie spokojniej. 

Ginza, Skytree

Prawdziwą świątynią pieniądza i biznesu jest dzielnica Ginza. Wysokie wieżowce, biurowce, markowe i ekskluzywne sklepy, elitarne restauracje to cechy charakterystyczne tej dzielnicy. Spacerując dochodzimy do niedużego marketu rybnego (z wyśmienitym food-streetem), który był kiedyś częścią największego na świecie targu rybnego Tsukiji. Z wielkim apetytem próbujemy przyrządzone tu różnorakie owoce morza. Nie są tanie, ale warte wydanych pieniędzy.

Szybką windą wjeżdżamy na punkt widokowy Skytree – najwyższej budowli w Japonii, która ma 634 m. W bezchmurny dzień widać z niej górę Fuji. My jednak nie mamy takiego szczęścia, ponieważ od kilku dni niebo nad Japonią jest zachmurzone. Mimo to widok stolicy z lotu ptaka zapiera dech w piersiach.

Harajuku, Ueno

Młode społeczeństwo Japonii zakochane w awangardowej modzie, spaceruje w przedziwnych strojach po Harajuku. Ubrani są w ekstrawagancje stroje, często bardzo kolorowe, lub czarno-białe niczym szkolne mundurki. W Harajuku do osób chcących się odróżnić należy ulica Takeshita, natomiast do projektantów mody i zdolnych architektów należy ulica Omotesando.

Park Ueono to jeden z najbardziej popularnych miejsc, gdzie chętnie przychodzą nie tylko turyści, ale też Tokijczycy. W parku znajduje się posąg Takamori Saigo (tego z filmu “Ostatni Samuraj”), który był najbardziej wpływowym samurajem w historii Japonii. Zatrzymujemy się pod torami, gdzie znajdujemy kilka uliczek pełnych restauracji i straganów oferujących pyszne japońskie smakołyki i nie tylko.

Akihabara, Yanaki, Shinjuku

Zaglądamy na chwile do Akihabary pełnej neonów i Yanaki, gdzie spacerując wąskimi uliczkami często natykamy się na małe świątynie i niewielkie cmentarze. Wiele galerii i darmowy punkt widokowy w Metropolitan Government oferuje Shinjuku

Jakie jest Tokio? Ogromne, nowoczesne, zatłoczone, przytłaczające, hałaśliwe, barwne, ekstrawaganckie, ale też małe, stare, tradycyjne, spokojne, kameralne, pełne uroku.

Tokio bez wątpienia jest ciekawe i wciągające. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *