Aktualności

Lepki wodospad

26 października 2020
Autor:
Rafał

Trekking wokół Chiang Mai.

Chiang Mai to dawna stolica państwa Lanna i największe miasto północnej Tajlandii. Położone jest w terenie górzystym, więc popularne są tam całodzienne, a nawet kilkudniowe trekkingi. 

1,5 godziny drogi od Chiang Mai znajduje się Park Narodowy Sri Lanna, do którego wybraliśmy się w czasie naszej ostatniej wycieczki do Tajlandii.

Wodospad Bua Tong

Wokół Chiang Mai jest wiele wodospadów. My trafiliśmy na dość nietypowy, ponieważ można było wspiąć się po jego kaskadzie wodnej na sam szczyt. Wodospad nazywa się Bua Tong, ale miejscowi nazywają go sticky waterfalls, czyli lepki wodospad. I faktycznie, jego jasno-szare kamienie, które obmywa woda wodospadu nie są śliskie. Mają chropowatą powierzchnię i swoją strukturą przypominają pumex. Dzieje się tak dlatego ponieważ woda wodospadu zawiera dużą ilość węglanów wapnia: kalcytu i aragonitu, które osadzają się na skale. Nie przyczepia się do nich muł, glina, ani żadna roślinność dzięki czemu mają niezłą przyczepność. Wchodzenie po wodospadzie sprawia dużą frajdę.

W bardziej stromych miejscach znajdują się liny asekuracyjne, dlatego że miejscami jest stromo i może być ślisko. Polecam wchodzić na boso, ponieważ woda jest krystalicznie czysta i przyjemnie ciepła. Trzy poziomowy wodospad ma około 100 metrów wysokości. W czasie dobrej pogody można odpocząć w jednym z naturalnie wyżłobionych basenów.

Tygrysy, węże i mundżaki

Jasno kremowe skały silnie kontrastują z bujną roślinnością tajskiej dżungli. Trzeba w dżungli uważać ponieważ jest domem jadowitych węży. W Parku Narodowym Sri Lanna żyją także tygrysy, dziki, mundżaki, czy serau białogrzywe.
Kilkaset metrów od wodospadu znajduje się oczko wodne zwane fontanną, bądź źródełkiem siedmiu kolorów (Namphu Chet Si), które zasila wodospad Bua Tong.
Prócz tego warto odwiedzić męską toaletę przy wodospadzie Bua Tong, bowiem w czasie czynności fizjologicznej mamy piękny widok na zielony las.

Lokalizacja: Mae Ho Phra, Mae Taeng District, Chiang Mai 50150, Tajlandia
Współrzędne: 19°04’10.1″N 99°04’46.3″E
Godziny otwarcia:  08.00-17.00

Przeczytaj więcej o Tajlandii:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *