Aktualności

Niecierpliwe jelenie w stolicy

25 czerwca 2024
Autor:
Rafał

Wielki Budda.

Jedziemy do miejscowości Nara, która była pierwszą stolicą Japonii. 

To ogromny kompleks historyczny, gdzie znajduje się wiele buddyjskich świątyń. Pamiętają początki VIII wieku i wpisane są na Listę UNESCO.

Najważniejszą jest Tōdai-ji, czyli Pawilon Wielkiego Buddy. Kiedyś był największym drewnianym budynkiem na świecie, a dzisiaj jest nieco mniejszy. Wielki Budda w świątyni mierzy 16 metrów wysokości. Po obu stronach  znajdują się mniejsze posągi bodhisattwów. Budowa posągu Buddy i pawilonu rozpoczęła się w VIII wieku z inicjatywy cesarza Shomu, który w ten sposób chciał uchronić kraj przed rozmaitymi klęskami.

Niesforne jelenie

Na terenie parku  wokół świątyń spacerują swobodnie jelenie wschodnie (zwane też sika), które ciągle się kłaniają, prosząc, lub niecierpliwie atakując ludzi. Domagają się w ten sposób ryżowych krakersów, które można kupić w wielu miejscach. Doświadczamy tego na sobie.

Według legendy, bóg Takemikazuchi przybył do Nary na białym jeleniu, aby czuwać nad nowo budowaną stolicą. Z tego powodu jelenie uważane są za zwierzęta niebiańskie, chroniące miasto i kraj. W mieście Nara, oraz w okolicznych parkach i lasach może być  ich około 1200 sztuk, trzeba więc uważać. Co roku zgłasza się do szpitala wielu poszkodowanych przez przemiłe jelenie.

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *