Aktualności

Sapa i Damrey

06 listopada 2017
Autor:
Rafał

Wietnamskie Zakopane.

250 km na północny zachód od Hanoi pomiędzy górami leży miejscowość Sapa. Położona na wysokości 1500 m n.p.m. jest wietnamskim Zakopanem. Przez dwa dni naszym przewodnikiem po górskich ścieżkach była Lily. Przez ten czas przeszliśmy kilkanaście kilometrów przez ryżowe pola tarasowe, strome zbocza, czy chwiejne metalowe mostki i kładki. Jest to teren zamieszkiwany przez Hmongów – mniejszość etniczna nosząca charakterystyczne stroje. Potrafią oni nam towarzyszyć bez słowa przez kilka kilometrów by podczas lunchu próbować nam sprzedać wszystko to co nieśli w koszach na plecach: chusty, torebki, bransoletki, czy breloczki.
Jesteśmy w północnym Wietnamu, tymczasem na południu przeszedł tajfun Damrey – najsilniejszy tajfun od 16 lat na tym terenie. Przeszedł m.in. przez Nha Trang, Hoi An, Hue zabijając 27 osób, a wiele jest zaginionych. Przewrócił kilka łodzi na Morzu Południowochińskim, w których z 61 osób uratowano 25, los pozostałych jest nieznany. Ewakuowano 33 tys. ludzi, odwołano ponad 40 lotów, doszczętnie zniszczonych jest ponad 620 domów, występują lokalne podtopienia, 40 tys. hektarów upraw jest zniszczonych.

Tajfun Damrey

Jesteśmy w północnym Wietnamu, tymczasem na południu przeszedł tajfun Damrey – najsilniejszy tajfun od 16 lat na tym terenie. Przeszedł m.in. przez Nha Trang, Hoi An, Hue zabijając 27 osób, a wiele jest zaginionych. Przewrócił kilka łodzi na Morzu Południowochińskim, w których z 61 osób uratowano 25, los pozostałych jest nieznany. Ewakuowano 33 tys. ludzi, odwołano 40 lotów, doszczętnie zniszczonych jest ponad 620 domów. Występują lokalne podtopienia, 40 tys. hektarów upraw jest zniszczonych.

Przeczytaj więcej o Wietnamie: