Aktualności

Serengeti

23 lipca 2022
Autor:
Rafał

Pomruk hipopotama w Serengeti.

Cały dzień jeżdżę z Izakiem (moim tanzańskim przewodnikiem-kierowcą) po Parku Narodowym Serengeti. Do obozu przyjechaliśmy dzień wcześniej wieczorem i dostaliśmy pokój na jego obrzeżach. Gęste krzaki oddzielają domki od rzeki. A w rzece mieszkają hipopotamy, które wieczorami i nad ranem wydają groźne pomruki niosące się po całym obozie. Obsługa ostrzega nas byśmy się nie oddalali, a wychodząc z domku w nocy mieli przy sobie światło i najlepiej głośno rozmawiali. Izak wie o tym, więc chodzi z głośno puszczoną z telefonu muzyką reggae. Hipopotamy to zwierzęta, których ofiarami pada najwięcej ludzi na świecie.

Wielka Migracja

Serengeti jest jednym z miejsc, gdzie mieszka najwięcej drapieżników na świecie, w tym ok. 3000 lwów. Jest też miejscem, gdzie jest największa migracja zwierząt. Gnu i zebry na początku pory suchej (wiosną) idą na północ do kenijskiego parku Masai Mara, aby w okolicach października wrócić z powrotem do Serengeti.

Jest też jednym z najbardziej rozległych rezerwatów na świecie. Zajmuje prawie 15 tys. km kw. Mimo tego, że jest tu wielu turystów nie widać tego – rozjeżdżają się po ogromnej przestrzeni.

Dzisiaj jesteśmy w zachodniej części parku. Jeździmy cały dzień. Jazda w nocy jest zabroniona, ponieważ wtedy zwierzęta polują, więc mogłoby się dla ludzi źle skończyć.

Lotnisko w Serengeti

Teraz w Tanzanii jest pora sucha. W wielu miejscach widać dym i wypaloną trawę. Władze parku robią to dlatego, aby z nadejściem pory deszczowej nowa trawa szybko wyrosła. Plenery często się zmieniają, ogromna plaska przestrzeń porośnięta sucha trawą, szybko zmienia się w obszar z drzewami w kształcie parasoli, a za chwilę w bujnie zielone tereny przy rzekach.

Niedaleko obozu znajduje się niewielkie lotnisko Grumeti. Z daleka widzimy mały samolot, który właśnie podchodzi do lądowania. Lądowanie jednak mu nie wychodzi i przechodzi na drugi krąg. Okazuje się jednak, że to normalna procedura, ponieważ lotnisko nie jest ogrodzone, więc zwierzęta swobodnie stoją na ubitym z czerwonej ziemi pasie startowym. Pierwszy raz samolot przelatuje tuż nad pasem startowym, aby je wypłoszyć. Infrastruktura lotniska nie jest zbyt duża. Największym budynkiem jest tutaj toaleta, ponieważ turyści zatrzymują się tutaj na odpoczynek podczas safari. 

Przeczytaj więcej o naszych podróżach:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *