Aktualności

Sigiriya bez turystów

01 września 2022
Autor:
Rafał

Problemy ekonomiczne.

Kolejny hotel mamy niedaleko Sigiriyi. Pomijając egzotyczne plaże skała Sigiriya to prawdopodobnie najpopularniejsze miejsce na Sri Lance. Zwykle jest tu wielu białych turystów, więc na schodach do malowideł, czy na sam szczyt skały tworzą się kolejki i trzeba czekać. Teraz nie ma żadnych kolejek. Media na świecie, które nagłośniły problemy ekonomiczne Sri Lanki spowodowały, że turyści wystraszyli się i omijają wyspę. Dla nas, to, że turystów tu nie ma, to duży plus. Sri Lanka natomiast ma z tym duży kłopot. 

Sigiriya Kasjapy

Prócz naszej grupy na Sigiriyi tego dnia było jeszcze dwoje cudzoziemców. Sigiriya bez turystów to niespotykany widok.

Na skale znajdował się dawniej pałac Kasjapy, a jak mógł on wyglądać widzieliśmy na animacji w muzeum. Dzisiaj zostały już tylko: tron, fundamenty i zarys dawnych budowli. 

Schodzimy wzdłuż ściany lustrzanej, w której niegdyś przeglądały się kobiety, a potem idziemy do miejsca, gdzie są naskalne malowidła kobiet Kasjapy. Poniżej skały na drzewach wiszą gniazda pszczół, które Kasjapa wykorzystywał do obrony swojego pałacu. 

Niebo na szczęście jest zachmurzone, więc nie jest tak gorąco.

Dambulla

Zatrzymujemy się też w świątyniach jaskiniowych w Dambulla. Wpisane są (podobnie jak Sigiriya) na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słońce w Dambulli grzeje tylko przez chwilę, a kamienie po których chodzimy tak się już nagrzały, że szybko biegniemy do cienia. Tu także nie ma turystów, jesteśmy sami. 150 różnych pomników Buddy znajduje się wewnątrz pięciu jaskiń. Są różnej wielkości, w różnych pozycjach i różnych mudrach. Żeby je zobaczyć musieliśmy pokonać do jaskini kilkadziesiąt schodów, więc na górze mieliśmy (a przynajmniej ja) zadyszkę. Ale warto było!

Kolejna wycieczka na Sri Lankę już w grudniu. Mamy jeszcze wolne miejsca.

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *