Aktualności

Słonie w Udawalawe

18 sierpnia 2021
Autor:
Rafał

Wilpattu, Udawalawe.

Choć wiadomo, że najlepsze safari na świecie jest w Afryce to z pewnością warto wybrać się także do Azji. Na Sri Lance jest kilka parków narodowych organizujących safari, gdzie najbardziej wypatrywanym przez turystów zwierzęciem jest niewątpliwie słoń. Choć nie jest on tak wielki jak słoń afrykański to z pewnością zrobi duże wrażenie. Trzeba też dodać, że na Sri Lance jest największe zagęszczenie słoni na świecie. W czasie naszych wycieczek na tę wyspę odwiedzamy najczęściej dwa parki narodowe: Wilpattu i Udawalawe. Wilpattu jest największym parkiem na Sri Lance, natomiast w Udawalawe jest duże zagęszczenie słoni. 

Park Udawalawe powstał w 30 czerwca 1972 roku w południowej części wyspy. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że nie jest najstarszy, bowiem parki Yale i Wilpattu założono już w lutym 1938 roku. Wcześniej teren na którym dziś leży Udawalawe wykorzystywany był na pola uprawne jednak po założeniu parku rolnicy byli stopniowo usuwani z tego regionu.

Temperatura, wilgotność, opady

Udawalawe mieście się na obszarze prawie 31 tys. hektarów z czego część zajmuje zbiornik wodny z tamą i elektrownią wodną na rzece Walawe (3,5 tys. ha). Zbiornik ma niewątpliwie duże znaczenie w utrzymaniu bogatej bioróżnorodności obszaru i  jest ważny dla ptactwa wodnego i słoni. W zbiorniku znajdują się martwe pnie drzewa, które są pozostałością lasu rosnącego tu przed budową zbiornika. Teren Udawalawe w głównej mierze pokrywają dość wysokie suche trawy, zarośla i drzewa. To ulubione środowisko słoni. Prócz tego występują też obszary górskie i skaliste, choć są także i bagna (wokół zbiornika wodnego).

Średnia roczna temperatura w parku wynosi ok. 27-28 st. C, a wilgotność 70-83%. W ciągu roku opady dochodzą do 1500 mm, z tym że najwięcej pada w miesiącach od października do stycznia i od marca do maja.

Nie tylko słonie

Jak już wspomniałem Udawalawe jest ważnym siedliskiem dla słoni cejlońskich i ptactwa wodnego, ale nie tylko. Jak podaje Wikipedia w parku żyje 43 gatunki ssaków, 12 gatunków płazów, 33 gadów, 21 ryb i aż 184 ptaków. Samych motyli jest 135 gatunków.
W czasie safari w Udawalawe nie jest trudno zobaczyć słonia, jednak są zwierzęta, które skutecznie unikają ludzkiego wzroku np.: kot cętkowany, niedźwiedź leniwiec, czy lampart lankijski. Występuje tu też bawół wodny, jeleń, mundżak indyjski, dzik, szakal, łaskun palowy, makak, zając indyjski, czy zwierzęta z rodziny mangustowatych. Park Narodowy Udawalawe jest bez wątpienia bardzo dobrym miejscem do obserwacji ptaków. Można tu zobaczyć kormorany, pelikany, bociany, pliszki, zimorodki, ibisy, pawie, kury cejlońskie, bieliki, wężojady i kukułki. Są też krokodyle, jaszczurki, warany i węże.

Safari w Udawalawe

Ze względu na dużą liczbę słoni Udawalawe jest z pewnością bardzo popularny wśród turystów. Liczby wskazują, że jest trzecim najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym na Sri Lance.

Nazwa:  Udawalawe National Park
Lokalizacja: Sanath Wimalathunga Rd, Sri Lanka
Współrzędne:  6°26’15.9″N 80°53’18.6″E
Godziny otwarcia:   05.00-18.00

Autorem części zdjęć jest Grzegorz

Przeczytaj więcej o Sri Lance:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *