Aktualności

symbol Sajgonu

07 kwietnia 2015
Autor:
Rafał

Targ Ben Thanh.

W największym mieście Wietnamu – w Sajgonie, w samym sercu miasta stoi kolonialny  budynek, w którym mieści się targ Ben Thanh. Jest to najstarszy i największy targ w Sajgonie, a sam budynek jest jedną z najwcześniejszych budowli zachowanych w Sajgonie. Znajduje się na miejscu dawnego targu, który spłoną w 1870 roku. Targ  Ben Thanh wybudowali kolonialiści w 1912 roku i jest częścią francuskiej dzielnicy. Znajdujemy go w dystrykcie 1, przy ogromnym rondzie, niedaleko parku przy Le Lai, a podnosząc głowę do góry widzimy symbol wietnamskiego businessu – wieżowiec Bitexco.
Ze względu na swoje położenie klientami tego targu są głównie turyści, ale miejscowi także robią tu zakupy.

Pho na taborecikach

Główne wejściem z wieżą zegarową prowadzi do olbrzymiej hali, w której właściciele małych stoisk upychają na małej powierzchni tyle towaru ile się tylko da (a nawet więcej). Podobno jest tu prawie 2 tys. stoisk i 3 tys. sprzedawców.
Można tu kupić pamiątki, rękodzieła, ubrania, biżuterię, okulary, zegarki, tkaniny, torby, tradycyjne stroje ao dai, zabawki, ryby, owoce morze, mięso, alkohol ze skorpionem czy wężem w butelce, przyprawy, herbatę i kawę, słodycze, owoce świeże i kandyzowane,… . Sprzedawcy nagabują białych, od których na początku chcą wyciągnąć kosmiczne pieniądze, po to by za chwilę sprzedać swój towar za 30% pierwszej ceny.
Jest tu też część “restauracyjna”, gdzie pracujący na tym targu jedzą posiłki. Ale na małych “restauracyjnych” taborecikach można też spotkać turystów, którzy mimo tego, że widzą w jakich warunkach higienicznych gotuje się potrawy to nie boją się tu jeść. A jedzenie jest tanie i dobre, zwłaszcza polecam zupę Pho.
Do dzisiaj budynek ten jest symbolem miasta. W 2013 roku amerykański portal USA Today w rankingu na “najlepsze rynki na całym świecie, na których można zjeść” umieściła sajgoński targ Ben Thanh na 15 miejscu.

Lokalizacja: Đ. Lê Lợi, Phường Bến Thành, Quận 1, Thành phố Hồ Chí Minh 700000, Wietnam
Współrzędne: 10°46’20.7″N 106°41’52.5″E
Godziny otwarcia:  07.00-17.00

Przeczytaj więcej o Wietnamie:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *