Aktualności

Szalony Dom w Wietnamie

29 maja 2020
Autor:
Rafał

Hang Nga

W górskiej miejscowości Dalat stoi dziwaczna budowla. Miejscowi nazywają ją Hang Nga, czyli Szalony Dom. Z pewnością to najdziwniejsze miejsce w Dalat jeśli nie w całym Wietnamie. Dom zaprojektowany został przez wietnamską architekt Dang Viet Nga – córkę Truong Chinha – Przewodniczącego Rady Państwa w Wietnamie w latach 80-tych.
Szalony Dom mimo, że nie był ukończony został otwarty w 1990 roku. Nie jest ukończony do dzisiaj. W czasie naszej wycieczki do Wietnamu w 2019 roku, gdy byliśmy w Da Lat trwały tam jeszcze prace budowlane. 

Wietnamczycy jak mrówki

Szalony Dom przypomina ogromne drzewo banyan (figowiec bengalski) z wieloma gałęziami, które rozciągają sią na wszystkie strony. Ten labirynt konarów spełnia funkcję podniebnych korytarzy-tuneli, które łączą ze sobą kilka obiektów. Wąskie klatki schodowe i kręte schody prowadzą do zniekształconych pokoi. Nie ma w nich linii prostych i kątów prostych, mają naturalne i organiczne formy. Okna to nieregularne otwory o różnych kształtach. Każde okno, drzwi, łóżko, każdy mebel musi być dopasowany do stylu i charakteru pomieszczenia. Pokoje przypominają dobrze umeblowane groty jaskiniowców. Są tematyczne i każdy ma inny motyw zwierzęcy z odpowiednimi dekoracjami. Jest więc pokój kangura, misia, orła, termitów, bażanta, tygrysa, czy mrówek. Mrówki symbolizują ciężko pracujących Wietnamczyków, orzeł nawiązuje do silnych Amerykanów, tygrys reprezentuje Chińczyków, a wielki niedźwiedź – wielką Rosję.

W całym obiekcie jest szereg rzeźb: grzyby, żyrafa, ogromne mrówki, mityczne stworzenia, żaby, pająki. Jedno z pomieszczeń dzięki malarstwu 3D imituje ocean. Pełno tu rysunków kolorowych ryb, figur delfinów, żółwi, kałamarnic, ślimaków, syren, a na podłodze rekin z otwartą paszczą wydaje się połykać zwiedzających. W realizację swojego projekt Dang Viet Nga zatrudniła lokalnych rzemieślników, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z budownictwem.

Na kolanach u wujka Ho

Dang Viet Nga urodziła się w 1940 roku w Wietnamie. Po szkole w Chinach, w latach 1959-65 studiowała na Uniwersytecie Moskiewskim, gdzie w 1972 otrzymała tytuł doktora architektury. Potem kilka lat pracowała w stolicy Wietnamu – Hanoi i w 1983 roku przyjechała do Dalat, w którym się zakochała. Pracowała dla Departamentu Projektowania Budowlanego, a w 1990 zaczęła realizować swój pomysł Szalonego Domu. 

Komunistycznej władzy nie bardzo podobał się ten projekt, ponieważ nie pasował do socrealizmu i przez wiele lat władza sprzeciwiała się jej pomysłowi. Artystce sprzyjało jednak pochodzenie, dlatego że była córką znanego (choć nie żyjącego już) komunistycznego, wysoko postawionego członka rządu i współpracownika Ho Chi Minha (podobno jako małe dziecko siedziała wujkowi Ho na kolanach). W jednym z pomieszczeń Szalonego Domu na ścianie wisi fotograficzne archiwum Dang. Prócz jej rodzinnych zdjęć znajdziemy tam także osoby, z którymi jej ojciec miał kontakt w czasie sprawowania ważnych funkcji w kraju m.in.: Ho Chi Minh, Fidel Castro.

Pod koniec 1990 roku zadłużona Dang Viet Nga, aby nie brać całego kosztu budowy na swoje ramiona, odpłatnie udostępniła zwiedzającym swój projekt. Dzisiaj część pokoi ma funkcję hotelowe i można je zarezerwować na portalach z rezerwacją hotelowych pokoi. 

Gaudi, Dali, a może Disney?

Jak twierdzi, budując Szalony Dom inspirowała się naturalnym środowiskiem otaczającym miasto. Jej intencją było przypomnienie ludziom, by powrócili do natury i pokochali ją, a nie niszczyli. „Ale to także przesłanie dla innych, by myśleć nieszablonowo. Nie ograniczaj się do zasad i oczekiwań – uwolnij swój umysł i daj się ponieść wyobraźni” – mówi dla CNN artystka. Dang Viet Nga w swoim ekspresjonistycznym projekcie na pewno inspirowała sią Antonim Gaudi i Salvadorem Dali. Budowla jest bajkowa, jakby wyciągnięta z kreskówek Walta Disneya, czy filmów Tima Burtona.
Bez wątpienia jest kobietą z wizją i niekonwencjonalnym myśleniem. Swoim projektem zabiera nas w głąb bajki. To wyjątkowe, zwariowane i dziwaczne miejsce na mapie architektury Wietnamu, a nawet całego świata.
Jej syn Nguyen Viet Thang (zarządzający firmą) mówi: „Powiedziałbym, że Crazy House tak naprawdę nigdy nie będzie skończony. To jak żywa istota. Cały czas się zmienia”.

Lokalizacja: 3 Huynh Thuc Khang St., Ward 4, Dalat, Wietnam
Współrzędne: 11°56’05.3″N 108°25’51.1″E
Godziny otwarcia:  8.30-19.00
Cena biletów: w zależności od wzrostu:
– do 1,2 m – bezpłatne,
– 1,2-1,4 m – 20 000 VND (3,5 zł),
– powyżej 1,4 m – 60 000 VND (10,5 zł)
Strona internetowa: http://crazyhouse.vn/

Przeczytaj więcej o Wietnamie:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *