Aktualności

Sępy w Wat Saket

08 czerwca 2020
Autor:
Rafał

Golden Mount

Złotą Górę najlepiej odwiedzać wieczorem. Pięknie oświetlona widoczna jest już z daleka. Należy do kompleksu świątynnego Wat Saket Ratcha Wora Maha Wihan, czyli po prostu Wat Saket. Zwiedzamy ją w Bangkoku, w czasie wycieczki do Tajlandii.

W czasach świetności Ayutthaya (XIV-XVIII) Wat Saket nazywano Sakae, lub Sra Ket, czyli Świątynia Mycia Włosów. Legenda mówi, że król wracając z wojny zatrzymał się przed wejściem do miasta nad wodą, by się wykąpać i umyć włosy. W tym miejscu stoi Wat Saket wybudowana około roku 1600.

Rozbudowa

W 1767 roku wojska Birmańskie podbiły Ayutthaya. Na krótką chwilę stolicą Syjamu (dawnej Tajlandii) zostało Thonburi. Założyciel (panującej do dnia dzisiejszego) dynastii Chakri – Rama I (panował w latach 1782-1809) przeniósł stolicę z Thonburi na drugi brzeg rzeki Menam i powstał Bangkok. Król w nowej stolicy wybudował Pałac Królewski, świątynię Wat Phra Kaew (ze Szmaragdowym Buddą) i odnowił białą świątynię, której nadał znaną do dzisiaj nazwę Wat Saket. Dopiero Rama III (panował w latach 1824-1851) – wnuk Ramy I postawił ceglaną stupę na terenie świątyni. Zbyt miękkie podłoże jednak spowodowało, że budowla się zawaliła tworząc naturalne wzgórze. Z czasem zaczęło dziczeć i zarastać. Na jej wierzchołku Rama IV (panował w latach 1851-1868) i jego syn Rama V (panował w latach 1868-1910) wybudowali mniejsze niż pierwotnie chedi. Ten ostatni umieścił w jej wnętrzu relikwie Buddy, które przywieziono z Indii. W latach 40-tych XX wieku postawiono ceglany mur okalający wzgórze, co miało zapobiec jego rozsypaniu się. 

W XIX wieku na terenie Wat Saket znajdowało się krematorium, gdzie palono zwłoki. W tym okresie kremacje wykonywane były poza murami miasta, więc Wat Saket idealnie się do tego nadawało. W 1999 roku – przed uroczystościami związanymi z 72 urodzinami Ramy IX (ur. 5.12.1927) Złotą Górę odmalowano.

Kompleks Wat Saket

Wat Saket jest jedną z najstarszych świątyń w Bangkoku. To atrakcja turystyczna i symbol miasta. Dzisiejsza wysokość Złotej Góry zwanej także Borom Banphot, lub Chedi Phu Khao Thoung sięga ok. 80 metrów. Prowadzi do niej spiralna ścieżka z 344 stopniami. Schody zaczynają się wśród gęstej roślinności udekorowanej rzeźbami i prowadzą do tarasów z dzwonkami modlitewnymi, oraz gongami używanymi przez buddystów. Na końcu schodów jest 4-boczna świątynia z wieloma rzeźbami Buddy. Wąskim przejściem wejdziemy na duży kwadratowy dach ze złotą chedi. Był to kiedyś najwyższy punkt stolicy Tajlandii. Stąd możemy oglądać panoramę Bangkoku. W czasie dobrej widoczności zobaczymy m.in.: Pałac Królewski, Wat Arun, most Ramy VIII, wiele mniejszych świątyń i wieżowce biznesowej dzielnicy Bangkoku. Na Złotą Górę prócz turystów przychodzą mieszkańcy Bangkoku. Modlą się, zapalają kadzidełka, składają datki.

Oczywiście Wat Saket to nie tylko Złota Góra. Wokół niej znajduje się m.in.:
– sala zgromadzeń z rzeźbami Buddy: Phra Attharot i Luang Phor Dusit,
– Phra ubosot,
– Sala Tripitaka za zbiorami pism buddyjskich,
– świątynia z pozłacanym brązowym Buddą Marvichai,
– główna świątynia z Buddą w stylu Ayutthaya i zachwycającymi malowidłami ściennymi,
– świątynia Luang Pho To,
– sala teologiczna,
– drzewo Bo,
– szkoła buddyjska,
– filar Ashoki,
– sala krematoryjna,
– muzeum,
– i oczywiście pomieszczenia mieszkalne mnichów buddyjskich.

Sępy Wat Saket

U podnóża góry znajdują sią pozostałości niewielkiego cmentarza z prochami ofiar cholery z XIX wieku. Epidemię upamiętnia pomnik sępów stojących nad ciałem. Nie znano lekarstwa, więc ofiar było tak wiele, że krematorium nie było w stanie przyjąć wszystkich zmarłych. Ciałami leżącymi wokół świątyni żywiły się sępy.

Tuż przy Wat Saket znajduje się Goldem Mount Fire Station – remiza strażacka. Dawniej Złota Góra była dobrym punktem do obserwacji miejsc pożarów w stolicy.

W świątyni Wat Saket co roku w listopadzie odbywa się święto Loy Krathong. W czasie kilkudniowych uroczystości są procesje, buddyjskie ceremonie, rozkładane są stragany, lunapark.

Złota Góra jest popularnym turystycznym miejscem. Znajduje się kilkanaście minut spacerkiem od kultowej dla backpackerów ulicy Khao San. Widoczna z daleka lśni złotym kolorem.

Lokalizacja: 344 Chakkraphong Road, Ban Bat Subdistrict, Pom Prap Sattru Phai District, Bangkok 10100
Współrzędne: 13°45’14.2″N 100°30’24.0″E
Godziny otwarcia: codziennie 7.30-19.00
Cena biletów: 50 bath (ok. 6.30 zł)
Strona Internetowa: https://www.watsrakesa.com/

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *