Aktualności

Wodospad Diyaluma

09 lipca 2020
Autor:
Rafał

Wodospad Diyaluma - jeden z największych na Sri Lance.

Parę miesięcy temu wchodziliśmy na szczyt wodospadu Diyaluma. Większość turystów ogląda go z dołu, z poziomu ulicy. My podczas naszej ostatniej wycieczki na Sri Lankę postanowiliśmy wejść na jego szczyt.
Wodospad Diyaluma ma 171 metrów i jest trzecim wodospadem pod względem wysokości na Sri Lance. Niektóre źródła podają wysokość 220 m sumując pewnie jego wszystkie kaskady. Diyaluma oznacza “szybki przepływ wody”. Znajduje się przy drodze z Wellawaya do Beragala – 40 km od Ella. Jego wielkość najlepiej oglądać z punktu widokowego oddalonego o kilka minut od wodospadu lub z drogi u jego podnóża. Znajduje się tam most skąd prowadzi ścieżka pod samą skałę. Należy jednak uważać ponieważ trzeba przejść przez kamienie, które są mokre i śliskie od spadającej wody. Zbliżając się do wodospadu czuć już unoszącą się wodną mgiełkę, natomiast podejście pod skałę gwarantuje chłodny prysznic.

Kąpiel w wodospadzie Diyaluma

2 km przed wodospadem Diyaluma (jadąc od strony Wellawaya) znajduje się kamienista droga prowadząca na krawędź skąd spada woda. Marsz do tego miejsca trwa około 45 minut. Po drodze mijamy kilka domów, przechodzimy przez las, łąkę z wysoką trawą, zbocze wzgórza. Podobno w tej okolicy mieszkają dwa dzikie słonie. Dochodzimy w końcu do wzniesienia, skąd jedna ścieżka prowadzi do górnych kaskad wodospadu, a druga (schodząca w dół) do krawędzi największej kaskady, którą widzieliśmy wcześniej z podnóża wodospadu. Przy skraju skały są niewielkie owalne niecki skąd roztacza się oszałamiający widok na okoliczne góry. Osoby z lękiem wysokości nie powinny podchodzić do krawędzi skały zwłaszcza, że nie ma tam żadnych barierek ochronnych. 
Na kilku poziomach skalnych są naturalne baseny o różnej głębokości. Podążając wzdłuż rzeki mijamy wiele miejsc, gdzie można się kąpać. Docieramy do górnej części wodospadu, która także na swoim szczycie ma naturalne baseny. Przy pięknej pogodzie można tu spędzić cały dzień zwłaszcza, że jest także niewielki stragan gdzie zjemy gotowaną kukurydzę i podpłomyki.

Samobójczy skok

Miejscowi przekazują sobie legendę, która opowiada o tragedii jaka się tu wydarzyła. Dawno temu młody król zakochał się w kobiecie z niższej kasty. Oburzyło to poddanych więc młodzi musieli uciekać. Wspinając się po stromej skale, pnącze po którym wchodziła kobieta zaplątało się o wystające kamienie i dziewczyna spadła w dół. Rozpacz króla była tak wielka, że zebrane przez Bogów łzy utworzyły wodospad.
To nie jedyna dramatyczna historia związana w wodospadem Diyaluma. W 1910 roku Hariss i Ashna wspinali się na skałę kto pierwszy będzie na górze. Zawody te obserwowali mieszkańcy okolicznych domów. Gdy Ashna weszła pierwsza, urażony Hariss wyciągnął nóż i przeciął linę na której w dół schodziła już jego przyjaciółka. Przerażony tym co zrobił po chwili przeciął także swoją linę. Krzyk spadającej pary mieszał się z szumem wodospadu, a ich krew zmieniła kolor wody na czerwony.
Co jakiś czas lankijska prasa donosi o kolejnych tragicznych wydarzeniach spod wodospadu Diyaluma. W 2018 roku młody mężczyzna robiąc sobie zdjęcie – selfie zbyt blisko podszedł do krawędzi i spadł w dół ginąc na miejscu. Natomiast w 2015 roku z wodospadu skoczyła para zakochanych, których miłości nie akceptowali bliscy.

Lokalizacja: Diyaluma Falls, Koslanda, Sri Lanka
Współrzędne:   6°43’59.6″N 81°01’53.1″E
Godziny otwarcia:  całą dobę
Bilety wstępu:  bezpłatne

Przeczytaj więcej o Sri Lance:

Komentowanie tego wpisu zostało zamknięte!