Aktualności

Świątynie Todaiji

18 lipca 2020
Autor:
Rafał

Todaiji - rozkwit buddyzmu.

W latach 710-794 stolicą dzisiejszej Japonii była Nara zwana dawniej Heijō-kyō. Spośród 7 rządzących w tych latach władców aż 4 to były kobiety. Buddyzm na japońskie wyspy dotarł nieco wcześniej bo w połowie VI wieku, a w okresie Nara dzięki wsparciu panujących cesarzy rosła jego popularność. Wzmocniła się pozycja mnichów i nastąpił  rozkwit buddyjskich świątyń. Wtedy właśnie w Nara powstał kompleks świątynny Todaiji, w którym najbardziej znaną świątynią jest Daibatsuden. Wewnątrz niej znajduje się 15-metrowy drewniany Budda w pozycji siedzącej. Świątynia ta uważana jest za największą drewnianą budowlę na świecie

Nigatsu-do

Na drodze z Daibatsuden do świątyni Kasuga na zboczu góry Wakakusa leży świątynia Nigatsu-do, czyli “Sala drugiego miesiąca”. Historia jej sięga roku 752, a założycielem jej był mnich Sanetada. Natomiast od roku 760 odbywają się tu coroczne nabożeństwa pokutne poświęcone Bodhisattwie Kannon, których prekursorem był mnich Jitchu. Święto nazywano wtedy Shuni-e, dziś natomiast znane jest pod nazwą Omizutori – ceremonia ognia i wody.

Omizutori odbywa się między 1-15 marca, czyli w drugim miesiącu kalendarza księżycowego (stąd pochodzi nazwa obiektu). Na tarasie świątyni wierni podążają z kilku metrowymi płonącymi pochodniami. Spadające na widzów iskry mają im zagwarantować bezpieczeństwo przez cały rok. Nie dziwi nas więc fakt, że w 1667 roku świątynia spłonęła. Odbudowa trwała dwa lata. Dzień po procesji z pochodniami ze studni pod świątynią pobierana jest woda, która podobno ma wtedy działania lecznicze. Mimo, że Nigatsu-do jest świątynią buddyjską to Omizutori odprawiają kapłani shinto.

11-głowa Kannon

Dzisiejszy odbudowany po pożarze budynek pochodzi z 1669 roku. Kilkadziesiąt schodów wzdłuż starożytnych, kamiennych pomników prowadzi nas na taras Nigatsu-do skąd roztacza się wspaniała panorama miasta. Na tarasie jest wiele elementów służących modlitwie i udekorowany jest świecącymi wieczorem lampionami. Obecnie wewnątrz Nigatsu-do znajdują się dwa posągi 11-głowej bogini Kannon – Okannon i Kogannon. Nie są wystawione na widok publiczny dlatego mają miano tajnych Buddów (Hibutsu). Bogini można złożyć hołd tylko na zewnątrz świątyni poprzez np. zapalenia kadzidełka. Wierni przekazują sobie legendę, że ma ludzkie ciało. Z tarasu Nigatsu-do schodzimy drugą stroną – schodami, które przykrywa drewniana konstrukcja.

Od 1998 roku świątynny kompleks Todaiji w Nara wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, natomiast sama Nigatsu-do (podobnie jak leżąca obok Sangatsu-do) uznana jest od 2005 roku za Skarb Narodowy Japonii. Sangatsu-do, czyli Sala trzeciego miesiąca uważana za najstarszą budowlę w kompleksie Todaiji (rok 733).

Lokalizacja: Todaiji Nigatsudo, Japonia, 〒630-8211 Nara, Zoshicho, 406-1 二月堂
Współrzędne: 34°41’22.3″N 135°50’39.4″E
Godziny otwarcia: od wschodu do zachodu słońca
Cena biletów: bezpłatne

Przeczytaj więcej o Japonii:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *