Aktualności

Wodospad Pha Pheng

20 grudnia 2021
Autor:
Rafał

Kraina 4000 Wysp.

Południowy Laos z pewnością jest wymarzonym miejscem dla tych turystów, którzy kochają zwiedzać, ale nie lubią tłumów. Jest tam wiele pięknych miejsc, a wśród nich niewątpliwie Si Phan Don, czyli Kraina 4000 Wysp. Jak sama nazwa mówi obszar ten usiany jest tysiącem wysp, które oblewa rzeka Mekong. Mekong jest najdłuższą rzeką na Półwyspie Indochińskim (4 w Azji), a o jej ogromie mogliśmy się przekonać będąc w jej delcie – w południowej części Wietnamu. Między Laosem i Kambodżą rzeka tworzy tam naturalną granicę.

Wodospad Phapheng (Khone Pha Pheng) jest prawdopodobnie najbardziej widowiskowym wodospadem nie tylko w Krainie 4000 Wysp, ale w całym południowym Laosie. W rezultacie miejscowi nazywają go klejnotem, lub perłą Mekongu, a niektórzy nawet azjatycką Niagarą.

Najszerszy wodospad na świecie

Pojedynczy stopień wodospadu Phapheng ma tylko 21 metrów spadku. Natomiast całkowity spadek to 70 metrów, którego bystrza ciągnie się na długości 9,7 km. Nie ma więc spektakularnych progów wodnych, natomiast spad jest długi i szeroki. Wodospad Phapheng uważany jest za najszerszy wodospad na świecie. Trudno uwierzyć, ale jego szerokość przekracza 10 tys. metrów. Rzeka ma wiele odnóg, w związku z tym tworzą sią różnej wielkości wyspy. Wodospad rozpościera się na niemal całej szerokości rzeki. Nie ma się więc co dziwić, że ten odcinek Mekongu nie jest żeglowny. W XIX wieku przekonali się o tym francuscy kolonialiści, którzy chcieli stworzyć tam drogę wodną do Chin. Nie udało się to, więc między wyspami Don Det i Don Khon musieli wybudować kolej wąskotorową, aby przewozić towary omijając wodospad.

Delfiny krótkogłowe w Krainie 4000 Wysp

Z pewnością wodospad Phapheng największe wrażenie robi w czasie pory suchej, czyli od listopada do kwietnia. Wtedy wody w rzece jest mniej i w związku z tym widać wystające, poszarpane  skały. W porze deszczowej podczas gdy rzeka ma wysoki poziom wody znika bystrza i mniejsze spady. 

Kraina 4000 Wysp jest miejscem, w którym górny Mekong (niedostępny dla szlaku handlowego) przeobraża się w dolny Mekong, gdzie przyroda skażona cywilizacją nie ma już takiej swobody na nieskrępowany rozwój.

Ciekawostką jest fakt, że Kraina 4000 Wysp jest domem dla rzadkich delfinów Irrawaddy (krótkogłowe). Legenda mówi, że niegdyś delfiny te ratowały tonących wieśniaków i chroniły je przed krokodylami. Mieszkają tu też ryby o nazwie pangaz – gigantyczne sumy, które jak podają przyrodnicy są największymi rybami słodkowodnymi. Mogą osiągać 3 m długości i ważyć nawet 300-350 kg. Na obszarze wodospadów znajduje się także Ważny Obszar Ptaków (IBA), w którym ostoje ma m.in.: zagrożony wyginięciem paw zielony.

Święte Drzewo Manikhot

Niedaleko punktu widokowego przy wodospadzie Phapheng w świątyni za grubym szkłem leży Święte Drzewo Manikhot. Opisywane jest w starożytnym poemacie zaczerpniętym z Ramajany (znanego w Laosie jako Phra Lak Phra Ram). Stało niegdyś na szczycie wodospadu i podobno ma 500 lat (choć legenda podaje liczbę 2000). Niestety podczas powodzi w 2012 roku w czasie burzy przewróciło się. W rezultacie na początku 2013 roku dzięki lokalnej społeczności i przy udziale helikoptera drzewo wyciągnięto z objęć rwącej rzeki i postawiono w świątyni.

Miejscowi wierzą, że drzewo ma nadprzyrodzone moce: kto zje owoc z gałęzi skierowanej na wschód będzie wiecznie młody, kto zje z gałęzi północnej ten w rezultacie otrzyma wielką moc, sławę, lub też stanie się ptakiem. Zjedzenie owocu z południowej gałęzi, lub też nadmierna żarłoczność zamieni łakomczucha w małpę. Prócz tego Laotańczycy uważają, że rzeka jest naturalną ochroną ze względu na fakt, że jej wody wyłapują złe duchy wędrujące po okolicy. Jest więc duchowym obrońcą.

Kraina 4000 Wysp - co można zobaczyć

Wodospad bez wątpienia jest jedną z najpiękniejszych atrakcji Krainy 4000 Wysp i całego południowego Laosu, ale z pewnością nie jedyną. Będąc tam nie można przegapić świątyni Wat Phou, wodospadu Li Phi, czy Somphamit, gdzie można się kąpać w towarzystwie pięknej i bujnej przyroda.

Lokalizacja:  XX6R+H22, Thakho, Kraina 4000 Wysp, Laos
Współrzędne:  13°57’40.4″N 105°59’10.7″E
Godziny otwarcia:   08.00-18.00
Bilety wstępu:  30 000 kip (ok. 11 zł)

Współautorem zdjęć jest Maciek

Przeczytaj więcej o Laosie:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *