Aktualności

Wodospady, trekking i Buduruwagala

20 stycznia 2024
Autor:
Rafał

Ukryty wodospad.

Ella to niewielka miejscowość na Sri Lance położona ponad 1000 m npm. Wokół znajdują się pola herbaciane, lasy i góry. Zarezerwowałem kilka tuk tuków, którymi jeździmy po okolicznych wodospadach. Wybrałem te najładniejsze. Część z wodospadów znajduje się przy drodze, a część ukryta jest w sekretnych miejscach. Jednym z takich trudniej dostępnych wodospadów jest Secret Waterfall. Schodzimy do niego po stromej ścieżce. Na naszej dróżce leży drzewo powalone podczas dużych listopadowych opadach deszczu. Wtedy w wielu miejscach zeszły lawiny błotne. Także tutaj ścieżka do innej części tego wodospadu jest zniszczona. 

Kąpiemy się w wodospadzie Diyaluma, jednak najpierw musimy na niego wejść. Składa się z jednej wysokiej kaskady i powyżej kilku mniejszych. Widok znad krawędzi największej przyprawia o zawrót głowy. Po kąpieli jedziemy pod jego podstawę zobaczyć jak wysoki jest wodospad Diyaluma.

Mały Adam

Wracając do Ella zatrzymujemy się przy wodospadzie Rawana. Legenda mówi, że Rawana był królem Lanki, który porwał księżniczkę Sitę i ukrył ją w pobliskiej jaskini. Podobno często kąpał się w tym miejscu.

W Ella można spędzić kilka dni, a to wędrując po górach, odwiedzając wodospady, okoliczne świątynie, czy fabryki herbaty. Najbardziej znaną górą w okolicy i niezbyt wymagającą jest Mały Adam. Trzeba jednak uważać, ponieważ bywa bardzo ślisko. Widoki wynagradzają nam całą trasę. Widać droga, którą jechaliśmy na skałę Buduruwagala, wodospad Rowana, położoną naprzeciwko górę Ella Rock i ogromne przestrzenie prowadzone gdzieś w kierunku Oceanu.

Po zjeździe tyrolką nad polami herbaty schodzimy do wąwozu, gdzie stoi Wiadukt Dziewięciu Łuków. Pociąg do Badulli przyjeżdża spóźniony.

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *