Aktualności

Marmurowa Świątynia

16 marca 2015
Autor:
Rafał

dowietnamu.pl-bk1-2 dowietnamu.pl-bk1 dowietnamu.pl-bk1-7 dowietnamu.pl-bk1-5
Niedaleko domu króla i królowej Tajlandii (Pałac Chitralada), znajduje się jedna z ładniejszych świątyń w Bangkoku – Wat Benchamabophit. Zwana jest również Marmurową Świątynią, bądź Świątynią Piątego Króla, ponieważ budowlę rozpoczął król Rama V w 1900 roku. Jest to najmłodsza z najbardziej okazałych świątyń w Bangkoku, a fakt że Rama V sprowadzał doradców z zagranicy świątynia posiada cechy architektury tajskiej, które mieszają się z wpływami europejskimi (np. witraże czy biały marmur pochodzący z włoskich kamieniołomów Carrara). Główna świątynia położona jest na planie krzyża i pokryta jest białym marmurem. W środku na niebieskim tle jest posąg siedzącego, złotego Buddy pod którym znajdują się prochy założyciela świątyni Ramy V. Wizerunek Buddy jest kopią oryginalnego Phra Buddha Chinnarat, znajdującego się w świątyni Wat Phra Si Rattana Mahathat w prowincji Phitsanulok. Nie tyko świątynia, ale także dziedziniec wyłożony jest białym marmurem. Złote rzeźbione okna, wielowarstwowy dach, błyszczący się w słońcu marmur oraz dwie rzeźby lwów-strażników świątyni tworzą niepowtarzalny klimat.
Obok stoi klasztor w którym znajduje się ponad 50 wizerunków Buddy z brązu, wykonanych w różnych stylach i pochodzących z różnych prowincji. Część z nich jest oryginalne, a część to kopie.
Wokół świątyni znajdują się kanały z chińskimi kładkami, które oddzielają świątynię od dzwonnicy i prywatnych budynków mieszkalnych mnichów. Za świątynią rośnie drzewo, liczące około 100 lat, które prawdopodobnie pochodzi z Indii, z miejsca gdzie Budda osiągnął oświecenie.
Wat Benchamabophit do dzisiaj jest siedzibą nauki buddyjskich mnichów.
dowietnamu.pl-bk1-3 dowietnamu.pl-bk1-6 dowietnamu.pl-bk11