Aktualności

Tran Quoc

07 lipca 2021
Autor:
Rafał

Wzlatujący Smok.

Początki buddyzmu w Wietnamie sięgają I-II wieku naszej ery kiedy to Wietnam nie był jeszcze samodzielnym krajem. Podlegał Chinom i teren ten nazywano Jiaozhou, czyli Miejsce Połączenia. Godnym uwagi jest fakt, że X wieku buddyzm w tym miejscu miał już prawie 1000 lat podczas gdy Wietnamczycy intensywnie walczyli o niepodległość. W końcu w 1010 roku stolicą nowego państwa zostało miasto Hanoi. Założył ją cesarz Lý Thái Tổ z dynastii Lý, który państwo swoje nazwał Thăng Long, czyli Wzlatujący Smok. Niewątpliwie Lý Thái Tổ, oraz kolejni władcy byli tak przywiązani do buddyzmu, że wspierali go finansowo i ideologicznie. 

Świątynia Tran Quoc bez wątpienia pamięta czasy jeszcze przed  dynastią w związku z czym jest najstarszą świątynia buddyjska w Hanoi. Została zbudowana za panowania cesarza Lý Nam De, w latach 544-548. Był on założycielem Wczesnej dynastii (nie mylić ze wspomnianą wyżej dynastią ).

Tran Quoc

Przez wieki nazwa świątyni zmieniała się co prawdopodobnie odzwierciedlało życzenia i oczekiwania mieszkańców ówczesnego państwa. Na początku nazywała się Khai Quoc co oznaczało Założenie Państwa, potem An Quoc – Bezpieczne Państwo, by zostać Tran Quoc – Ochrona Państwa.

Stoi w centrum miasta na niewielkiej i bez wątpienia malownicze wyspie Kim Ngu na jeziorze Ho Tay (Jezioro Zachodnie). Jednak do 1615 roku stała nad brzegiem Czerwonej Rzeki. W związku z tym, że rzeka często ją zalewała, świątynię przeniesiono w miejsce, w którym stoi do dzisiaj. Choć większość kapliczek powstała w XVII wieku znajdują się tu starsze elementy. Niewątpliwie świątynia była ulubionym i ważnym miejscem dla władców, dlatego często przychodzili do niej modlić się. Ponieważ była centralnym miejscem buddyzmu w mieście, gdzie nauczali mnisi (i mieszkali) organizowano tam festiwale, uroczystości i oczywiście święta Tet.

Dar prezydenta Indii

Z pewnością głównym elementem świątyni, który widać z daleka jest 15 metrowa wieża w kolorze czerwonej cegły. Ma 11 poziomów, a na każdym z nich w sześciu okienkach stoi rzeźba Buddy, a dokładnie Amitabhy ‐ Buddy Nieograniczonego Światła. Wykonane są ze szlachetnych kamieni. Niewątpliwie jest to najbardziej charakterystyczna budowla na terenie świątyni.

W 1959 roku prezydent Indii Rajendry Prasad z okazji wizyty w Hanoi podarował mnichom Tran Quoc szczepkę drzewa Bodhi. Prawdopodobnie  pod nim niegdyś Budda osiągnął oświecenie. 

Na terenie świątyni znajduje się także główne sanktuarium, miejsce na relikwie i misternie rzeźbione posągi z XVII wieku. Są rzeźby zasłużonych mnichów i niewielkie kapliczki bogiń, które były czczone prawdopodobnie jeszcze przed Buddą. Według przekazywanych podań mają one władzę nad górami, lasami, wodą i niebem. 

Uwolnić żółwia w Tran Quoc

Podsumowując, świątynia Tran Quoc od samego początku była ważnym miejscem dla mieszkańców Hanoi. Przychodzili się tutaj modlić władcy i odprawiano najważniejsze święta. Do teraz codziennie odwiedzają ją Hanojczycy, którzy zapalają kadzidełka i składają dary. Do jeziora wypuszczają żółwie i rybki robiąc w ten sposób dobry uczynek ponieważ ratują im życie. Tran Quoc jest bez wątpienia jednym z najważniejszych zabytków Hanoi. Kilka lat temu brytyjski dziennik Daily Mail, oraz portal podróżniczy wanderlust.co.uk uznał świątynie Tran Quoc za jedną z kilkunastu najpiękniejszych świątyń na świecie. 

Reasumując, w czasie wycieczki do Wietnamu należy odwiedzić świątynię Tran Quoc, ponieważ jest to ważne miejsce na mapie Hanoi. W przeciwieństwie do wielu innych niewątpliwie zachowana jest w bardzo dobrym stanie.

Autorami części zdjęć są Maciek i Paweł

Przeczytaj więcej o Wietnamie:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *