Aktualności

Drzewo Gian Gua

14 marca 2021
Autor:
Rafał

Wycieczka rowerowa.

Kilkudziesięcio minutowa przejażdżka łodzią z Can Tho na zachód dzieli centrum miast od dżungli. Jest tam wiele owocowych ogrodów, gdzie można posmakować rambutana, longana, czy duriana. W zaszytych w dżungli barach można też zjeść węża z grilla, żabę, czy szczura. W jednym z takich miejsc wypożyczamy rowery. Trzeba je oczywiście wcześniej sprawdzić, ponieważ często zdarza się, że hamulce nie działają, a na siodełku nie da się siedzieć. Jak już mamy sprawny wehikuł wypuszczamy się na wąskie dróżki wzdłuż wodnych kanałów. Między palmami bananowców mijamy murowane, skromnie urządzone domki, sklepiki, a nawet groby – to prawdziwy obraz Delty Mekong – południowej części Wietnamu.

Gian Gua

W końcu dojeżdżamy do naszego celu. Za płotem z żółtą bramą rośnie olbrzymie drzewo. Trudno powiedzieć, gdzie się zaczyna i gdzie kończy. Gałęzie drzewa niczym pajęczyna splątane są na obszarze ponad 2700 m kw. Wiele z nich puściło korzenie, które kurczowo łapią się gleby. To banyan, czyli figowiec bengalski. Ma ponad 150 lat. W najlepszych swoich czasach zajmował 4 tys. m kw., ale dosięgły go bomby w czasie wojny wietnamskiej. Nazywają go Gian Gua. 

Stara legenda mówi, że dawno temu na tym terenie osiedliła się rodzina Nguyen. Spowodowali pożar, który strawił drzewo, które jak się okazało zamieszkiwane było przez baśniową panią Thuong Dong Co Hy. Nie mając gdzie wrócić rozzłościła się i rzuciła zły czar na mieszkańców. Zaczęli popadać w dziwną, nieuleczalną chorobę. Aby złagodzić jej gniew stary czarownik polecił Nguyenom przesadzić drzewo w inne miejsce i nakazał odprawiać coroczne święto ku czci Pani Co Hy.

Żołnierze pod drzewem

Między poskręcanymi konarami drzewa postawiono niewielką świątynię. Ta, która stoi do dzisiaj pochodzi z 1996 roku. Nguyenowie nadal mieszkają na tych terenach i jaki inni mieszkańcy nadal przychodzą do świątyni czcić panią Thuong Dong Co Hy. Miejscowi chłopi dziękują za wszelkie dobroci i urodzajną ziemię, a 28 lutego każdego roku odbywają się tu większe uroczystości.

Stara świątynia i ogromne drzewo mocno ucierpiały podczas rewolucyjnych działań. Najpierw przeciwko francuskim kolonialistom (wojna indochińska), a potem amerykańskim wojskom (wojna wietnamska). Między konarami drzewa Gian Gua znajdowała się baza wojskowa, w której szkolili się wietnamscy żołnierze. Ukrywano tu dokumenty, broń i amunicję. W 1975 roku stacjonujący tu żołnierze Wietnamu Północnego wyzwolili Can Tho z amerykańskich rąk.

Wycieczka do Wietnamu

W 2013 roku drzewo zostało wpisane przez Wietnamskie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody i Środowiska na listę dziedzictwa narodowego. Ma ono nie tylko znaczenie historyczne, ale także ma zachować starożytne geny typowego drzewa z Delty Mekong.

W czasie naszej wycieczki do Wietnamu historyczne drzewo Gian Gua jest jedną z wielu atrakcji w Delcie Mekong. Zobaczymy tam też m.in.: targ wodny Cai Rong, przyjrzymy się produkcji cukierków kokosowych, zobaczymy jak rosną duriany, czy ananasy i posłuchamy tradycyjnej muzyki południowego Wietnamu. W kolejnych dniach pojedziemy m.in. do: Hoi An i Hue w środkowym Wietnamie, a na końcu zobaczymy Hanoi – stolicę Wietnamu i magiczna Zatokę Ha Long.

Lokalizacja:  Nhơn Nghĩa, Phong Điền, Cần Thơ, Wietnam
Współrzędne:  9°58’43.0″N 105°43’22.9″E
Wstęp:  bezpłatne

Przeczytaj więcej o Wietnamie:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *