Aktualności

Wrak B-52

26 grudnia 2020
Autor:
Rafał

Huu Tie.

Bez GPS-a nie jest łatwo znaleźć to miejsce. Huu Tie to niewielki staw, (a może większy basen?), który wciśnięty jest między niskie, gęsto ułożone budynki. Przypomina o bolesnej historii sprzed prawie 50 laty.

Bombardowanie Bożonarodzeniowe

Jest grudzień 1972 roku. Od kilku lat trwa wojna w Wietnamie. Amerykanie nie chcąc by Wietnam Południowy wpadł w ręce komunistów Wietnamu Północnego wysyłają do Azji setki tysięcy żołnierzy. Wojna która szybko miała się skończyć ciągnie się długie lata. Po operacji Rolling Thunder (1965-1968), ofensywie Tet (1968), operacji Linebacker (V-X 1972), nadchodzi Linebacker II, czyli Bombardowanie Bożonarodzeniowe. Odbywa się między 18-29 grudnia 1972 roku i skierowane jest na gęsto zaludniony obszar między Hanoi, a Hajfong. Celem jest zniszczenie głównych, północno wietnamskich instalacji wojskowych. W czasie amerykańskich nalotów bojowych ginie około 1500 wietnamskich cywilów. W odwecie północno wietnamscy żołnierze zestrzelili około 80 samolotów, w tym ponad 30 B-52.

Dien Bien Phu w powietrzu

Niewielki staw Huu Tie znajduje się w dzielnicy Ba Dinh w Hanoi – stolicy Wietnamu. Na jego dnie leży wrak bombowca B-52, który został zestrzelony w czasie operacji Linebacker II. 27 grudnia 1972 roku chwilę po godz. 23 został trafiony i wpadł do jeziora Huu Tien. Świadkowie wspominają, że po chwili ludzie wybiegli z okolicznych domów (czy może bunkrów) by popatrzeć na płonący wrak. Wiwatowali z radości i z emocji nie spali przez całą noc. Palący się silnik “latającej fortecy” oświetlał całą okolicę. Podobno nie zdążył zrzucić żadnej z bomb, które miał na pokładzie.
Operacja Linebacker II nie przyniosła oczekiwanych efektów. Wietnamczycy nazywali ją “Hanoi – Dien Bien Phu w powietrzu” nawiązując do klęski Francuzów w 1954 roku. Była to klęska, która zakończyła okres francuskiego kolonializmu w Wietnamie.
27 stycznia 1973 roku w Paryżu rząd wietnamski podpisał z administracją USA Porozumienia Pokojowe, które tylko nieznacznie różniły się od tych które Wietnam proponował przed bombardowaniem.

Jezioro B-52

Do dzisiaj nad zieloną wodą Huu Tien sterczą poskręcane szczątki B-52: część podwozia, koła. To wojenne trofeum walczących żołnierzy Wietnamu Północnego i symbol ich tryumfu. Wrak samolotu tworzy duży kontrast między współczesną mieszkalną dzielnicą, a okropnościami, które pozostają w pamięci najstarszych mieszkańców wietnamskiej stolicy. Będzie ciągle przypominał o tych, którzy stracili życie w czasie wojny.
Obok znajduje się tablica pamiątkowa, która mówi, że to batalion nr 72 z 274 Pułku Rakietowego Obrony Powietrznej zestrzelił B-52 należący do “…imperialisty Stanów Zjednoczonych, które naruszyły przestrzeń powietrzną Hanoi…”.
Przez wielu Wietnamczyków jezioro Huu Tien zwane jest Jeziorem B-52. Wokół niego rozłożonych jest kilka prowizorycznych straganów, gdzie miejscowi sprzedają owoce. Jest też kawiarnia Cafe B52 z widokiem na wrak, a na odnowionym domu widnieje rysunek malowany ręką dzieci, na którym ich wyobrażenie samolotu B-52 leży w wodzie.


Lokalizacja:  Ngõ 55 – Hoàng Hoa Thám, Ngọc Hồ, Ba Đình, Hà Nội, Wietnam
Współrzędne:  21°02’16.7″N 105°49’37.0″E
Godziny otwarcia:  całą dobę
Cena biletów:  bezpłatne

Autorem części zdjęć jest Daniel

Przeczytaj więcej o Wietnamie:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *