Aktualności

Hoi An w Brzegu

16 maja 2023
Autor:
Rafał

Festiwal w Brzegu.

Pod koniec maja miałem przyjemność być jurorem 8 Festiwalu Fotografii Otworkowej w Brzegu. Wraz z Maciejem Zapiórem i Nielsem Hansenem ocenialiśmy zdjęcia zrobione camerą obscurą, które na konkurs przesłali fotografowie niemal z całego świata. Powstała z tego imponująca wystawa zdjęć otwarta w Brzeskim Centrum Kultury.
Romek Baran (organizator festiwalu), zaproponował, bym w ramach festiwalu na indywidualnej wystawie pokazał swoje zdjęcia “otworkowe” zrobione w Wietnamie. Wystawę powiesiliśmy w kwietniu w brzeskiej Herbaciarni, natomiast kilka dni temu odbyło się spotkanie z moim udziałem. 

"Hoi An - miasto Kazika"

Zdjęcia, które pokazuję na wystawie powstały w wietnamskiej miejscowości Hoi An, która swoją świetność zawdzięcza polskiego konserwatorowi zabytków Kazimierzowi Kwiatkowskiemu. Stąd nazwa wystawy: „Hoi An – miasto Kazika”. Dzięki Kazikowi malownicza część starego miasta nie została zburzona, a zaczęto ją remontować. W efekcie po kilku latach stare miasto Hoi An zostało wpisane na Listę UNESCO, na głównym placu postawiono pomnik Kazika i miasto nawiedzają tłumy turystów, ponieważ chcą zobaczyć jedno z najpiękniejszych miast Azji Południowowschodniej.

Od kilka lat niewielkie kartonowe pudełko (camera obscura) z małoobrazkowym negatywem staje się dla mnie w Hoi An aparatem fotograficznym. Będąc tam 2-3 razy w roku realizuję swój fotograficzny projekt, przez który chcę pokazać atmosferę Hoi An. Jego wspaniałą architekturą, malownicze zaułki, detale, kolory… Dzięki camerze obscurze zatłoczone zwykle Hoi An robi się senne, niewyraźne, mało kontrastowe, jakby wyciągnięte ze starego archiwum.

Podziękowania kieruje do:
– Romka Barana – organizatora festiwalu, 
– Ewy Kowalczak – prowadzącej Niezależny Ośrodek Kultury „Herbaciarnia”,
– Grzegorza  Gajosa – za profesjonalne wydruki,
– Fundacji 2,8, 
– wszystkich tych, którzy przyszli na wystawę i spotkanie ze mną,
– Asi i Łucji.

Fot. Katarzyna Falewicz-Szczerepa, Łucja Mielnik, Rafał Mielnik

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *