Aktualności

Kampaeng Yark

27 kwietnia 2020
Autor:
Rafał

Olbrzymy o wielkich ciałach.

W odległych czasach na terenie dzisiejszej prowincji Khammouane w Laosie mieszkał lud gigantów. Byli tak wielcy, że sięgali niemal do nieba. Zbudowali mur na kilkanaście metrów, który miał być pułapką dla zwierząt. Tak powstała  Kampaeng Yark – Wielka Ściana.

Nie wszyscy jednak wierzą w tę lokalną legendę o ludziach z wielkimi ciałami. Uważają, że mur powstał z rozkazu władcy królestwa Sikhottabong w IX wieku. Miał spełniać rolę systemu obronnego starożytnego królestwa. Naukowcy natomiast twierdzą że jest to naturalny piaskowiec, a ściana powstawała przez efekty zjawisk i pęknięć geologicznych. 

W Laosie środkowym pomiędzy rzeką Mekong, a jej dopływem Nam Done stoi najbardziej imponujący fragment Wielkiej Ściany. Ma w tym miejscu 16 metrów wysokości i ciągnie się na 75 m. 

Luty 2020

8 kilometrów od miejscowości Thakhek zjeżdżamy z głównej drogi prowadzącej do stolicy Laosu Vientiane. 100 metrów dalej zostawiamy auto i idziemy leśną ścieżką. Dochodzimy do wysokiej ściany przypominającej wybudowany ludzką ręką mur, który przecina las. U podnóża skały stoi niewielka świątynia chrześcijańska, postawiona prawdopodobnie przez francuskich misjonarzy. W najwyższym punkcie ołtarza znajduje się Matka Boska. Kamienne ławki wokół świątyni służą lokalnej wspólnocie w czasie nabożeństw.

Idąc zaroślami wzdłuż ściany trafiamy na niewielki, ciasny otwór. Wchodzimy do wnętrza ściany i po nierównym podłożu wdrapujemy się na szczyt muru. Nie ma tu żadnych zabezpieczeń i ułatwień, ale udaje się nam wejść kilkanaście metrów w górę na krawędź ściany. Nie ma stąd spektakularnego widoku na okolicę, ponieważ wokół rosną wysokie drzewa.

The Loop

Władze regionalne starają się upowszechnić Wielką Ścianę wśród turystów, ponieważ na razie pozostaje ukryte w lesie i niewiele osób o nim wie. W planach jest zagospodarowanie tego miejsca tak, by był bardziej przyjazny dla turystów. Mówi się o powstaniu tras spacerowych obsługiwanych przez lokalnych przewodników, którzy pokażą przyrodnicze ciekawostki. Planuje się także postawienie kramów, żeby mieszkańcy okolicznych wsi mogli sprzedawać pamiątkami, oraz wytwarzane przez siebie produkty. 

Prowincja Khammouane nie jest zbyt popularna wśród turystów, choć wydział turystyki robi wszystko by ten region odżywiać. Wśród krasowych gór powstała już Tha Loop – pętla, którą można objechać w kilka dni. Na jej drodze znajdują się wodospady, jeziora, rzeka Hinboun, Park Narodowy Nakai Nam Theun, punkty widokowe, Błękitna Laguna, oraz jaskinie Kong Lor, Nang Aen, Falang, Dragon, Elephant, czy jaskinia Buddy. W latach 60-tych i 70-tych XX wieku przebiegał tędy szlak Ho Chi Minha, którym Wietnam Północny przerzuca wojsko i dostarczał broń dla komunistycznej partyzantki w Południowym Wietnamie.

Lokalizacja:  Route 13, 6km north of Thakek
Współrzędne:  17°27’23.3″N 104°46’30.0″E
Godziny otwarcia:  całą dobę
Cena biletów:  bezpłatne

Tu można znaleźć relacje z naszej wycieczki do Laosu w lutym 2020

Przeczytaj więcej o Laosie:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *