Aktualności

Magiczna Anuradhapura

12 stycznia 2024
Autor:
Rafał

Wyprawy do Azji w 2024.

Rozpoczynamy pierwszą w tym roku wyprawę do Azji. Rok 2024 zaczynamy od wizyty na Sri Lance. Potem będzie Kambodża, Filipiny, Wietnam, potem coś jeszcze, i Japonia, Tanzania, znowu Wietnam, Filipiny, ponownie Wietnam i Sri Lanka…

Świete miejsca w Anuradhapura

Tymczasem jest początek stycznia i jesteśmy w Anuradhapura. To najdalej wysunięty na północ punkt naszej wyprawy na Sri Lankę. To tutaj znajdują się olbrzymie dagoby (stupy), które sięgają ponad 100 metrów. Ale są też sztuczne jeziora wykopane, by zbierać wodę i mieć nad nią kontrolę, pozostałości po dawnych klasztorach, czy dobrze zachowane kamienie księżycowe. W ciągu dnia zwiedzamy te najstarsze miejsca (Thuparama), największe (Abhayagiri) i najcenniejsze (Maha Bodhi). 

Na olbrzymim terenie, gdzie stało niegdyś dobrze funkcjonujące miasto, turystów zbyt wielu nie ma. Są natomiast miejscowi ubrani na biało, którzy przychodzą pod dagoby, by złożyć kwiaty, pomodlić się i zapalić lampkę oliwną. Żeby poczuć modlitewną atmosferę idziemy wieczorem do Ruwanaweli. To ponad 100-metrowa, pięknie oświetlona dagoba, która chętnie odwiedzana jest o tej porze przez miejscowych. Tuż za wejściem mijamy dużą grupę, która za swoim przewodnikiem duchowych powtarza mantrę. Wokół dagoby siedzą pojedyncze osoby i całe rodziny. Modlą się. Dalej stoi mnich przy swojej mandali, którą układa z kwiatów już od 14 lat. Potem deptakiem idziemy do Maha Bodhi – najstarszego udokumentowanego drzewa na świecie. Wyrosło ze szczepki drzewa, pod którym oświecenia doznał Budda. Tu także w powietrzu unosi się modlitewna atmosfera.

Sok z wyciskanych pomarańczy

W przerwach między kolejnymi świętymi miejscami zatrzymujemy się przy małych straganach. Właściciele ich rozpaczliwie potrzebują turystów, ponieważ sytuacja gospodarcza na Sri Lance dalej nie jest wesoła. Sprzedawcy oferują nam kokosy, świeżo wyciskany sok z pomarańczy, czy obrane mango, papaję, ananasa. 

Anuradhapura była pierwszą stolicą Sri Lanki do XI wieku. Dzisiaj to, co zostało z dawnego miasta wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Kolejna wycieczka do Wietnamu już w kwietniu 2024, a do Japonii w czerwcu.

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *