Aktualności

Maing Thauk – most z teczyny

25 czerwca 2020
Autor:
Rafał

Wino z widokiem na Inle.

Do wioski Maing Thauk pojechaliśmy rowerami wypożyczonymi w Nyaungshwe. Po wyjeździe z miasta zatrzymujemy się w klasztorze Shwe Yan Pyay i w winnicy Red Mountain Estate. Z restauracyjnego tarasu, gdzie próbujemy białe i czerwone wina rozciąga się przepiękny widok na jezioro Inle. Było to prawie dwa lata temu, w czasie kolejnej już wycieczki do Birmy.

Most z teczyny.

Zjeżdżamy z głównej drogi i jedziemy do wioski Maing Thauk leżącej tuż nad jeziorem Inle. Stoi tam most o tej samej nazwie, który łączy dwie części wioski: lądową i wodną. Most ma 450 metrów długości i zbudowany jest z teczyny – drewna tekowego, które nie nasiąka wodą. Most Maing Thauk nie jest tak popularny jak U Bein Bridge w Amarapura, dzięki czemu turystów  jest tutaj zdecydowanie mniej. Korzystają z niego głównie okoliczni mieszkańcy. Na jednym końcu mostu stoją domy na suchym lądzie, a na drugim końcu w wodzie na drewnianych palach. Wzdłuż mostu ciągnie się trakt wodny prowadzący w głąb jeziora Inle, a na wodzie unoszą się warzywne ogrody. Podobno już 1000 lat temu król zbudował w tym miejscu drewniany most dla swojego ludu.

Kobiety z tanaką na twarzy.

Zostawiamy rowery tuż przed jeziorem. Podpływają tu długie, kilkuosobowe łodzie. Zabierają pasażerów lub ładują i rozładowują jakieś towary. Wchodzimy na most. Co jakiś czas znajdują się na nim zadaszenia z ławeczkami, gdzie można usiąść w cieniu i odpocząć od palącego słońca. Gdzieniegdzie rozłożone są niewielkie stragany z owocami lub przekąskami z grilla. Mijają nas dzieci wracające ze szkoły, które dotarłszy do końca mostu czekają na swój wodny transport do domu. Spokojną taflę jeziora przecinają długie łodzie sterowane nie tylko przez mężczyzn. Kobiety z pomalowaną tanaką twarzą siedzą na krawędzi łodzi nie bojąc się, że stracą równowagę. Za niewielkie pieniądze mogą nam pokazać z poziomu łodzi swoją wioskę: drewniane domy i jak rosną pomidory na pływających ogrodach. Stąd możemy także popłynąć do Khaung Daing lub do samego Nyaungshwe, gdzie mamy hotel. My jednak wracamy rowerami. Do przejechania mamy jeszcze 12 kilometrów.

880 m n.p.m.

W Maing Thauk, gdzie mieszka ok. 1000 mieszkańców jest kilka restauracji serwujących lokalne potrawy Shan. Na zboczu góry błyszczy w słońcu widoczny z mostu Leśny Klasztor Maing Thauk.
Widoki są fantastyczne: drewniane domy odbijające się w wodzie Jeziora Inle, pływające ogrody i pasma zielonych gór wokół. A wszystko to na wysokości prawie 900 m n.p.m.

Lokalizacja:  Maing Thauk Wooden Bridge, Nyaungshwe, Mjanma (Birma)
Współrzędne:  20°34’51.8″N 96°56’22.7″E
Godziny otwarcia:  całą dobę

Autorami części zdjęć są:  Piotr Wilkołek, AgnieszkaIza i Marek

Przeczytaj więcej o Birmie:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *