Aktualności

Manila – stolica Filipin

04 lutego 2023
Autor:
Rafał

Wycieczka na Filipiny.

Wylądowaliśmy w Manili, zaczynamy więc wycieczkę po Filipinach. 

Nasz hotel znajduje się w chińskiej dzielnicy. Kilka dni temu rozpoczął się Chiński Nowy Rok – 23 lutego.

Przechodzimy przez rzekę Pasing i jesteśmy w Intramuros, czyli dawnej hiszpańskiej dzielnicy. Od 1571 mieszkali tu Hiszpanie, którzy kilka lat wcześniej zatrzymali się na wyspie Cebu, a potem dopłynęli do Manili. Na Filipinach mieli swoja kolonię aż do 1898 roku.

W Intramuros zostały po nich szerokie mury, fortyfikacje i hiszpańska architektura. Dzielnica nie jest zbyt duża, więc można ją łatwo obejść na piechotę. 

W Intramuros jest kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. 

Egzekucja Jose Rizala

Zaczynamy od Fortu Santiago, w którym stoją jeszcze żołnierskie baraki, skład amunicji (zmieniony na loch), punkt widokowy z bastionu na rzekę Pasing, czy pozostałości po teatrze radży Sulejmana. W Forcie Santiago w jednym z budynków stworzono muzeum Jose Rizal – dawnego opozycjonistę skazanego przez Hiszpanów na śmierć. Był lekarzem, pisarzem, artystą i znał 22 języki. Zaraz za Intramuros jest park jego imienia z pomnikiem, przy którym stoi warta honorowa. A my (nielegalnie) wchodzimy na zamknięty plac, gdzie odtworzona jest egzekucja Jose Rizala.

Na obiad zatrzymujemy się w Casa Manila w Intramuros – eleganckiego domu zamieszkałego dawniej przez bogatą hiszpańską rodzinę. Wprawdzie budynek nie jest wierną kopią tego co stało tu wcześniej jednak przy jego budowie starano się jak najwierniej oddać klimat dawnego Intramuros. Casa Manila została odbudowana na polecenie Imeldy Marcos – żony prezydenta Filipin, która podobno w swojej kolekcji miała 3 tys. par butów.

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *