Aktualności

Plaża na Zanzibarze

10 sierpnia 2022
Autor:
Rafał

Rajska plaża.

Biały, drobny piasek, plaża z palmami i woda o kolorze turkusowym…

Jakiś czas temu wróciłem z Tanzanii, ale te obrazki w mojej pamięci będą mnie długo prześladować. 

Nie jestem zdziwiony, że ostatnimi laty Polacy upodobali sobie Zanzibar. Jest tu wszystko to co jest potrzebne do wypoczynku. Mnogość plaż powoduje, że na Zanzibarze nie widać tak dużo turystów. No może za wyjątkiem Paje Beach. Leży ona na wschodnim wybrzeżu Zanzibaru i jest chyba najbardziej modnym miejscem na wyspie. Plaża znajduje się od strony otwartego Oceanu Indyjskiego, więc jest tu bardzo wiecznie. Nie ma wiele osób kąpiących się, jednak idąc plażą widzę dziesiątki żagli kitesurfingu. Wietrzna pogoda przyciąga amatorów tego sportu…, ale to nie tylko są amatorzy. To co niektórzy wyprawiają na desce z tym żaglem wprawia mnie w zdziwienie i podziw. Siedzę więc przy piwku w Mr Kahawa i gapię się w morze. Mógłbym tak cały dzień.

Gdzie jest Mama Afryka?

Mój hotel też znajduje się po stronie wschodniej wyspy, ale na mojej plaży już tak nie wieje, ponieważ jest na zachodniej części niewielkiego półwyspu. Z plaży widać przeciwległy brzeg.
W pobliżu restauracji The Rock szukam niewielkiego sklepiku z pamiątkami Mama Afryka. Byłem tu rok temu. Niestety teraz na jego miejscu stoi nowa, ekskluzywna restauracja, a obok buduje się jakiś hotel. Mama Afryka narzekała na covid i brak turystów. Nie zrobiliśmy w jej sklepie zbyt dużych zakupów, a mimo to poczęstowała nas obiadem, który zjedliśmy w towarzystwie kobiet zajmujących się na plaży masażem. Szkoda, że już jej tu nie ma. Mam dla niej zdjęcie, które zrobiłem po pamiętnym obiedzie. Podobno swój sklep przeniosła na plażę Jambiani – na południe od Paje Beach. Podjadę tam następnym razem.

Plaża Nakupenda - kocham Cię

Ostatnią noc spędzam w niewielkim hoteliku na zachodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko Stone Town. Plaża tutaj nie jest tak spektakularna jak po drugiej stronie Zanzibaru, ale zachód słońca i rysujący się z daleka kontur Stone Town to niezapomniany widok. Stąd (zwłaszcza w czasie odpływów) widać Nakupende co w języku suahili znaczy kocham cię. To niewielka łacha piasku bez żadnej zabudowy i niczym nie jest porośnięta. Wiele łódek przypływa tu w ciągu dnia by turyści mogli się swobodnie wykąpać bez gorszenia swoim skąpym strojem miejscowych muzułmanów. Kilka miejscowych kobiet chodzi wzdłuż Nakupendy i sprzedaje zimne piwo, a pod płachtami sztywnego materiału na grillu leżą ośmiornice i krewetki.
Idę na spacer daleko w morze, a woda ciągle sięga mi po kolana. Muszę tylko uważać na jeżowce i ostre kawałki rafy.

Przeczytaj więcej o naszych podróżach:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *