Aktualności

Podziemna Rzeka

20 listopada 2022
Autor:
Rafał

Ostre zejście, albo tyrolka. Potem Podziemna Rzeka

Zamieniliśmy wyspę Luzon na Palawan. Wylądowaliśmy w Puerto Princesa, gdzie na Baywalk (promenada) raczymy się owocami morza i różnego rodzaju rybkami. Stąd niedaleko jest do miejsca zwanego Podziemna Rzeka. Po drodze do niej zatrzymujemy się w Ugong Rock. Na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie: przewodniczka prowadzi nas labiryntem wąskich korytarzy. Skały jednak są ostre, a głowami zahaczamy o skalne nawisy. Kaski się przydają. Są miejsca, gdzie musimy się przeciskać przez szczeliny. Droga prowadzi przez drewniane kładki, strome schody, a nawet wysoki komin. Dostajemy tam prymitywne uprzęże i wciągamy się przy pomocy lin, które co jakiś czas mają węzły, żeby lepiej się je trzymało. Wygląda groźnie, ale wszystkim idzie gładko. Na górze widok jest piękny: góry, pola ryżowe, pasące się bawoły, dużo zieleni i wiejska zabudowa. Perspektywa zejścia tą samą drogą spowodowała, że większość grupy zdecydowała się zjechać z góry tyrolką. Andrzej nawet w pozycji Supermana – na leżąco.

Tyłek Sharon Stone

Podziemna Rzeka jest kawałek dalej Ugong Rock. Wsiadamy na silnikową łódkę, która dowozi nas do uroczej plaży. Tam przesiadamy się na łódki napędzane już siłą rąk sternika. Dzięki temu jest cicho. Możemy więc wsłuchać się w odgłosy wydawane przez latające w jaskini (w dużych ilościach) nietoperze. Sternik pokazuje nam co chwila jakąś skałę i mówi co w niej widzi: banany, głowa starca, organy w katedrze, czy Sharon Stone z “Nagiego instynktu”. I cień jego palców podszczypuje tyłek Sharon. Przy skale przypominającej Titanica gwiżdże znaną melodię z filmu.

Podziemna Rzeka na Liście UNESCO

Płynęliśmy prawie pół godziny w głąb jaskini, a okazało się, że przepłynęliśmy tylko jej niewielki fragment. Cały odcinek podziemnej rzeki ma 8,2 km, a cała jaskinia ponad 20 km. Łodzie mogę przepływać tylko 4,3 km,  ponieważ dalej zaczynają się przeszkody: jest kilka poziomów, są wodospady. Najdalsze odcinki są trudno dostępne, ponieważ nie ma tam dostatecznej ilości tlenu. Podziemna Rzeka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 


Kolejna wycieczka na Filipiny już w lutym 2023 i w marcu 2023!

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *