Aktualności

Neak Pean w Angkor

28 lipca 2020
Autor:
Rafał

Baraj Jayatataka.

Długi, drewniany pomost prowadzi nas przez Baraj Jayatataka. To sztuczny zbiornik wodny, który zbierał deszczówkę by można było z niej korzystać w porze suchej. Jest ogromny, ale nie największy w Angkor. Ma 900 m szerokości i ciągnie się na 3,5 km. Jeszcze chwile wcześniej jechaliśmy tuk tukiem, a wokół otaczała nas zielona, bujna roślinność. Teraz przechodzimy przez Baraj Jayatataka, a wokół suche kikuty drzew posępnie wyłaniają się z szarej wody. Koniec pomostu jest jednocześnie samym środkiem baraju. Znajduje się tam świątynia buddyjska Neak Pean. Pamięta czasy Jayavarmana VII, który był królem Imperium Khmerskiego w latach 1181-1218. 

Splecione węże

Starożytni wierzyli, że Neak Pean symbolizuje Anavatapte – mityczne jezioro w Himalajach, z którego wypływają cztery wielkie rzeki. Świątynia była jednym za szpitali, który Jayavarmana VII wybudował pod koniec XII wieku w czasie swoich rządów. Wierzono, że wejście do wody basenów Neak Pean miało leczyć wszystkie choroby. Na środku głównego basenu znajduje się niewielka wysepka z kwadratową wieżą, którą otaczają dwa węże Naga: Nanda i Upananda (mitologia hinduska) unosząc głowy nad wodą. W języku khmerskim Neak Pean oznacza splecione węże. 

Koń Balah

Pięknie rzeźbiona wieża stylizowana na kwiat lotosu, stoi na siedmiu poziomach i poświęcona jest Awalokiteśwarze. Wieża początkowo miała drzwi wychodzące na cztery strony świata, jednak zostały one zamurowane i teraz są tylko od strony wschodniej. Po drugiej stronie basenu stoi w wodzie kamienny koń Balah na szyję którego wspina się człowiek. To nawiązanie do legendy o tym jak Awalokiteśwara przemieniony w latającego konia ratuje żeglarzy przed utonięciem (lub przed demonami) i ciągnie ich ku lądowi – wieży. W porze suchej woda w basenie opadając odsłania kolejnych żeglarzy wdrapujących się na konia. Kiedyś stały tam 4 rzeźby, ale francuscy archeolodzy zdołali zrekonstruować tylko konia Balaha. 

Cztery żywioły

Główny basen otaczają cztery mniejsze symbolizujące cztery żywioły: wodę, powietrze, ogień i ziemię. Łączą się z głównym kamiennymi przewodami (rynnami). Są pięknie rzeźbione z niszami ozdobionymi rzygaczami. Basen po wschodniej stronie przedstawia człowieka i symbolizuje ziemia, południowy lwa – to ogień, zachodni konia – powietrze, oraz basen północny słonia – symbolizuje wodę. Na budowlach znajdują się płaskorzeźby przedstawiające epizody z życia Buddy.
Cztery baseny otoczone były niegdyś jeszcze ośmioma małymi co razem miało mieć kształt lotosu. 
Neak Pean jest wyjątkową świątynią i jej układ i położenie różni się od innych, khmerskich świątyń w Angkor. Jest wyspą na wyspie. 

Lokalizacja: Angkor Archaeological Park, Krong Siem Reap 17000, Kambodża
Współrzędne: 13°27’48.6″N 103°53’41.7″E
Godziny otwarcia: 5.00-ok 18.00 (do zachodu słońca)
Cena biletów: karnet na wszystkie świątynie Angkor oprócz Beng Mealea i Phnom Kulen
1 dzień 37 USD
3 dni 62 USD
7 dni 72 USD

Przeczytaj więcej o Kambodży:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *