Aktualności

Upał w My Son

28 kwietnia 2024
Autor:
Rafał

Bombardowanie My Son.

Temperatura w My Son dobiła 39 st. C., a odczuwalna przekroczyła 45. Sanktuarium My Son położone jest w kotlinie otoczonej górami, niczym lej po bombie. Lejów  po amerykańskich bombach jest wiele w tym miejscu, ponieważ stacjonowali tu żołnierze Vietcongu. Byli celem nalotów amerykańskich samolotów bombowych, podczas wojny wietnamskiej. Częste zrzuty bomb, powodowały straty wśród Wietnamczyków, ale też i starej zabytkowej architektury czamskiej. 

Kazik w My Son

Położenie zabytkowego kompleksu My Son powoduje, że często nie ma tu nawet odrobiny wiatru i tak jest też teraz: powietrze stoi. Podczas zwiedzania, wysoka temperatura nam nie sprzyja, ciągle szukamy kawałka cienia.

Czamskie wieże widzieliśmy już w Nha Trang, jednak te tutaj, są zdecydowanie okazalsze i jest ich dużo więcej. Po wojnie wietnamskiej wiele z nich starano się odbudować, a w pracach konserwatorskich brał udział m.in. Kazimierz Kwiatkowski z Lublina. My Son w 1999 r., wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Łodzie

Po południu jedziemy do mojej dobrej znajomej Trang Kieu, która organizuje nam przejażdżkę po rzece Thu Bon. Mieszka poza Hoi An. Z jej domu rozciąga się piękny widok na rzekę i palmy rosnące w wodzie. Niedaleko stąd Thu Bon kończy swój bieg w Morzu Południowochińskim, ale zanim to zrobi rozdziela się w wielu miejscach, a potem łączy tworząc liczne wyspy. 

Płyniemy okrągłymi łodziami, które używane są przez miejscowych do łowienia ryb, lub  przemieszczanie się. Z tej atrakcji korzysta wielu turystów, (także głośnych Koreańczyków) proszę więc Trang abyśmy popłynęli w bardziej spokojne i kameralne miejsce. Przemieszczamy  się wąskimi ścieżkami między wodnymi palmami. 

Dwie godziny przed zachodem słońca docieramy na plażę An Bang nad Morzem Południowochińskim

Kolejna wycieczka do Wietnamu już we wrześniu 2024!

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *