Aktualności

Remont w Cafe on Thu Wheels

30 kwietnia 2024
Autor:
Rafał

Wietnamski Wars.

Już w drodze do Hue, kilka osób przestrzega nas przed temperaturami w tym mieście. Podczas zwiedzania grobowców cesarzy Nguyen temperatura osiąga 42 st. C, ale odczuwamy to jak 49 st. C.

Z Da Nang do Hue jedziemy pociągiem, którego część trasy ciągnie się zboczem góry. Z lewej strony mamy widok na bujną dżunglę, a z prawej na morze, plaże, a przez moment widać nawet panoramę Da Nang. Idziemy zobaczyć co tam sprzedają w wietnamskim “Warsie”. Są desery, napoje, jakiś garnek, ciastka. Kilka krzesełek zajętych jest przez dziewczyny robiące zdjęcia do mediów społecznościowych. Kilka stolików dalej siedzą panowie grający w brydża. Nagle, wpada wymodelowany chłopak z mikrofonem, kolejni dwaj niosą gitary i zaczyna się koncert.

Casarska architektura

W Hue zwiedzamy kilka grobowców cesarzy Nguyen, których dynastia trwała od 1802 do 1945 roku. W związku z tym, że ważniejsze było dla nich życie pozagrobowe niż doczesne, dlatego  są tak duże i wystawne. Znajdują się poza miastem, ponieważ otoczenie w jakim cesarze spędzą życie po śmierci było dla nich niesłychanie ważne. 

W centrum miasta Hue, przy rzece Perfumowej, znajduje się Cytadela. Budowę rozpoczął Gia Long w 1802 roku, a kolejni kontynuowali jego dzieło. Wybudowana na wzór chińskiego Zakazanego Miasta, ma 5 km kw. powierzchni. Jednym z ostatnich budynków, który powstał na jej terenie był pałac Kie Trung (1921-1923). Był miejscem pracy i życia dwóch ostatnich cesarzy z dynastii Nguyen: Khai Dinha i Bao Dai. Khai Dinh kochał się we wszystkim co francuskie, stąd pałac Kie Trung został wybudowany w mieszance stylów wietnamskiego i europejskiego. 

Budynek został zniszczony na początku 1947 roku, jednak odbudowano go od zera (jak wiele budowli w Cytadeli) i oddano pod koniec 2023 roku. Cytadela otrzymała kolejna perełkę, którą udostępniono turystom. Pałac Kie Trung jest imponujący poprzez swoją wielkość, różnorodność i zdobienia.

Restauracja w remoncie

Wpadamy na chwilę do restauracji Cafe on Thu Wheels, gdzie wg mnie jest najlepsze jedzenie w całym Hue. Niestety po dużych opadach deszczu górne piętro (gdzie było mieszkanie) zostało zalane. Le i Ky robią więc teraz remont (części restauracyjnej też). Obiecały, że jak przyjadę tu następnym razem, kuchnia będzie już hulać!

Kolejna wycieczka do Wietnamu już we wrześniu 2024!

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *