Aktualności

Zatoka Ha Long

06 listopada 2022
Autor:
Rafał

Kajaki w Ha Long.

Przyjechaliśmy do północnego Wietnamu. Z Sajgonu (na południu) do Hanoi pokonaliśmy ok. 1800 km.

Stolica Wietnamu przywitała nas piękną pogodą. Podobnie jest w zatoce Ha Long, do której jedziemy na dwa dni. Nie zawsze zdarza nam się by w Ha Long było tak słonecznie i z dobrą widocznością. Jest za to silny wiatr, który powoduje, że kajaki którymi pływamy po zatoce nie za bardzo nas słuchają. Do tego Kasia (moja siła napędowa) nie zawsze współpracuje ze sternikiem, czyli ze mną. Nasz kajak często robi bączki i płynie tam gdzie on chce, a nie my. Podobnie jest u Mariusza i Eli: kajak nie daje się sterować i robi co chce. Za to widoki wynagradzają nam wszystko. 

Urzekający krajobraz

Śmiało można powiedzieć, że zatoka Ha Long to najpiękniejsze miejsce w Wietnamie. Pejzaże są urzekające. Pionowe skały wynurzają się z wody i wyglądają imponująco. Często zdarza nam się nie  wiosłować i jak zahipnotyzowani wpatrywać się we wszystko to co nas otacza.

Niewiele ze skał jest zamieszkałych, czy też wyposażonych w jakąś infrastrukturę. Porośnięte są zieloną, gęstą roślinnością, spomiędzy której gdzieniegdzie dostrzegamy jakąś ciemną plamę. Być może jest to wejście do nieodkrytej jeszcze jaskini, a może tylko większa dziupla, gdzie ptaki i nietoperz zrobiły sobie gniazda. 

Niespodzianka w Ha Long

My płyniemy do wyspy, gdzie znajduje się Jaskinia Niespodzianka. Niewielki otwór wejściowy do jaskini znajduje się wysoko nad poziomem morza. Prowadzi  nas do małej sali, potem drugiej, aż w końcu ciasnym tunelem przepychamy się w miejsce gdzie jaskinia otwiera nam się ogromną, kilkuset metrową przestrzenią. Niesamowite i często dziwaczne formacje skalne podkreślone są przez kolorowe oświetlenie. W polskich jaskiniach jest chłodniej. Tutaj chodzimy w krótkich rękawkach. Zarówno wysoko usadowione wejście jak i wyjście dają możliwość zobaczenia Ha Long z góry.

Gierman Titow

Jeszcze piękniejszy punkt widokowy znajduje się na wyspie Ti Top. Swoją nazwę zawdzięcza Ho Chi Minhowi, który uczcił w ten sposób Giermana Titowa – radzieckiego kosmonautę, który jako pierwszy przebywał na orbicie ziemskiej całą dobę (Jurij Gagarina tylko 1 godzinę i 48 minut).

Żeby dojść do punktu widokowego na wyspie Ti Top trzeba pokonać ponad 220 stopni. Nie jest łatwo, ale widok ze szczytu wart jest naszego wysiłku. Potem schodzimy na plażę ochłodzić się w ciepłym morzu. Wracając do statku odwracamy się jeszcze, aby dobrze zapamiętać ten przepiękny widok. Zatoka Ha Long na długo zostanie w naszej pamięci.

To już jest koniec

Czas spędzony w zatoce Ha Long to najlepsze zakończenie naszej wycieczki do Wietnamu. Dwa tygodnie w tym pięknym kraju upłynęło pod znakiem wielu atrakcji, różnorodności pejzaży i smaków, nowych doświadczeń, egzotycznych miejsc. Wszystko to (j jeszcze wiele więcej) spowodowało, że dwa tygodnie w Wietnamie zleciało jak wypuszczona z cięciwy strzała. Takich strzał mamy więcej, więc do zobaczenia na następnych wyprawach.

Kolejna wycieczka do Wietnamu już na wiosnę 2023!

Przeczytaj więcej o naszych podróżach w Azji:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *