Aktualności

Miny i niewybuchy

02 listopada 2020
Autor:
Rafał

Operacja Menu.

W marcu 1969 roku rozpoczęła się Operacja Breakfast. Prezydent Richard Nixon zezwolił na tajne naloty bombowe na wschodnią Kambodżę. Celem były wietnamskie bazy wojskowe i szlak Ho Chi Minha, czyli droga przerzutu sprzętu wojskowego z północy na południe Wietnamu. Szlak Ho Chi Minha często zmieniał położenie i przebiegał nie tylko przez Wietnam, ale także przez Laos i Kambodżę. Bez zgody Kongresu USA prezydent Nixon zdecydował się zbombardować neutralna Kambodżę. Amerykanie zaatakowali wroga (Wietnam) na terenie kraju trzeciego. Rozpoczęto operację Breakfast (Śniadanie), potem była Przekąska, Lunch, Obiad, Deser, Kolacja. Ostatecznie naloty, które otrzymały kryptonim Menu trwały od marca 1969 do maja 1970. W ciągu 14 miesięcy zrzucono 2 756 941 bomb (110 tys. ton), czyli półtora razy więcej niż zrzucili w czasie II wojny światowej. Bombardowania na mniejszą skalą trwały już od 1965 za prezydentury Lyndona B. Johnsona. Kolejna operacja, która trwała od maja 1970 do sierpnia 1973 nosiła nazwę Freedom Deal i obejmowała większy obszar Kambodży.
Szacuje się, że w czasie wszystkich operacji zrzucono na Kambodżę prawie 540 tys. ton bomb w efekcie czego zginęło kilkaset tysięcy cywili.

Miliony min

Po rządach Pol Pota w czasie ucieczki Czerwonych Khmerów do Tajlandii w 1979 roku wyzwoliciele Kambodży stawiali miny by uniemożliwić im powrót do kraju. W północno-zachodniej części Kambodży powstała 750-cio kilometrowa granica minowa. W mniejszych ilościach miny znajdują się na terenie niemal całego kraju.
Szacuje się, że po 30-tu latach wojen i konfliktów w khmerskiej ziemi mogło zostać 4-6 mln niewybuchów, min i innej amunicji. Pomimo upływu kilkudziesięciu lat nadal niosą za sobą śmierć. Od 1979 roku było około 65 tys. ofiar wśród ludności cywilnej, z czego 20 tys. nie przeżyło. W 2019 roku rannych i zabitych zostało 77 osób, a w pierwszej połowie 2020 roku 36 osób. Około 40 tys. mieszkańców Kambodży jest po amputacjach kończyn co jest najwyższym wskaźnikiem na świecie. Najbardziej narażone są dzieci, zwłaszcza te z najbiedniejszych rodzin, które chodzą po polach i lasach w poszukiwaniu złomu, jedzenia, czy innych rzeczy, które można sprzedać, lub wykorzystać. Często także w pobliżu domów podczas zabaw trafiają na miny i niewybuchy.

Pomoc dla Kambodży

W Kambodży rozminowywaniem zajmują się organizacje państwowe, ONZ, UNICEF, stowarzyszenia obywatelskie, oraz prywatne fundacje np.: Cambodian Self Help Demining (CSHD) założona przez Aki Rę. Jego organizacja usuwa miny przeciwpiechotne i niewybuchy w małych, zapomnianych przez rząd wioskach, które zamieszkiwane są przez biednych rolników. Aki Ra założył także Muzeum Min Lądowych w pobliżu Siem Reap.
Rozminowywanie wymaga wysokich nakładów finansowych, z którymi sama Kambodża nie poradziłaby sobie. Kilka dni temu ambasador USA w Kambodży Patrick Murphy zadeklarował kolejną amerykańską pomoc. Od 1993 roku USA  wydały już ponad 160 mln USD na rozminowywanie Kambodży. Także Australia w ostatnich dwóch dekadach przekazała około 100 mln USD. Do pomocy przyłączają się także Nowa Zelandia, Norwegia, Niemcy, Wielka Brytania, Japonia, Kanada, Irlandia, Chiny, Korea Południowa, Szwajcaria. W 2014 roku przyłączyła się belgijska organizacja pozarządowa, która do wykrywania min wykorzystuje wielkoszczury gambijskie. Gigantyczne gryzonie są wielkości kota, ale ważą tylko kilogram, więc swoim ciężarem nie są w stanie aktywować zapalnika. Wyszkolenie wielkoszczura jest trzy razy tańsze niż psa.

Rok 2025

W 2000 roku powstał Urząd ds. Rozminowywania i Pomocy Ofiarom (CMAA) , który koordynuje działania, ustala zasady i procedury. Oszacowano, że roczny koszt związany z rozminowywaniem wynosi 40 mln USD. CMAA planuje zakończenie rozminowywanie Kambodży w 2025 roku na co jest potrzebne ponad 300 mln USD. Ambitne plany były już wcześniej: najpierw zapowiedziano zakończenie w 2010, potem deklaracje były na lata 2019-2020.
Eksperci twierdzą że potrzebnych jest kolejne 10-20 lat, jeśli oczywiście będę wystarczające środki finansowe.
Koszt postawienia jednej miny to 3 dolary, ale koszt jej usunięciu przekracza 1000. Średnio każdego roku w Kambodży oczyszczane jest 100 km kw.

Przeczytaj więcej o Kambodży:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *