Aktualności

Poczta w Sajgonie

12 marca 2023
Autor:
Rafał

Kolonia francuska.

W Ho Chi Minh City zwanym potocznie Sajgonem jest kilka charakterystycznych budowli, które szczególnie przyciągają do siebie turystów. Wiele z ich zostało zbudowanych przez Francuzów w czasach kolonialnych m.in.:
– Opera,
Katedra Notre Dame,
– Siedziba Komitetu Ludowego,
– Hotel Rex,
targ Ben Thanh,

– Urząd Pocztowy.

Wietnam został francuską kolonią w połowie XIX wieku i od tego czasu na mapie Sajgonu zaczęła pojawiać się europejska architektura. 

Poczta w Sajgonie stoi przy ulicy Komuny Paryskiej tuż przy katedrze Notre Dame, która została wybudowana wcześniej bo w latach 1863-1880. Budynek Urzędu Pocztowego natomiast zaczęto budować w 1886 i zakończono w 1891 roku. Wiele źródeł błędnie podaje, że został zaprojektowany przez Gustava Eiffla. Tymczasem autorem projektu był Alfred Foulhoux o czym pisze Tim Doling w czasopiśmie Architectestructeur: Revue du monde Architectural et Artistiquez (15.09.1891). Podobno Gustave Eiffel zaprojektował pierwszą wersję tego budynku.

Architekt Foulhoux

Alfred Foulhoux urodzony w 1840 roku w Mauzun był głównym architektem francuskich Indochin. Przyjechał do Sajgonu w 1874 roku i jeszcze przed Urzędem Pocztowym zaprojektował zbudowany w latach 1875-1881 Secrétariat général du gouvernement (obecnie Departament Informacji i Komunikacji, oraz Departament Handlu i Przemysłu pod adresem 59-61 Lý Tự Trọng), a także zbudowany w latach 1881-1885 Palais de Justice (obecnie Sąd Ludowy pod adresem 131 Nam Kỳ Khởi Nghĩa). Potem był budynek Urzędu Celnego i Pałac Zastępcy Gubernatora, w którym dziś mieści się Muzeum Miejskie. W Pałacu Zastępcy Gubernatora mieszkał przez moment prezydent Wietnamu Południowego Ngô Đình Diệm, aż w tym czasie budowano dla niego Pałac Niepodległości.

W listopadzie 1890 roku Foulhoux ubiegał się o stanowisko burmistrza Sajgonu, jednak bez sukcesu. Zmarł 20 stycznia 1892 roku i pochowan na Cimetière de la rue Massiges – w czasach kolonialnych był głównym francuskim cmentarzem Sajgonu. Od 1983 roku jest tam Park Le VanTam.

Hôtel de postes

Niewątpliwie pczta w Sajgonie (Hôtel de postes) uważana jest za największe dzieło Alfreda Foulhouxa. W dużym symetrycznym budynku w kolorze żółtym można odnaleźć francuski styl kolonialny, elementy gotyku, renesansu. Dach ozdobiony jest motywami inspirowanymi sztuką świątyń Khmerskich. To połączenie europejskiej architektury z azjatyckimi dekoracjami. Są tam piękne płaskorzeźby, rzymskie łuki, czy ornamenty palmetowe – zdobienia w kształcie ułożonych symetrycznie liści palmy. Okna podkreślają zielone okiennice, a nad wejściem do wewnątrz wisi zegar i są daty 1886 i 1891 (lata budowy).

Po renowacji fasady w 2015 roku budynek zyskał jaskrawy  kanarkowy kolor żółty. Nie uzyskał jednak aprobaty społeczności miasta i w związku z tym poczta została przemalowana.

Architektura budynku bez wątpienia może przypominać europejski dworzec kolejowy.

Fizycy, chemicy, matematycy...

Na fasadzie znajdują się tabliczki, czy prostokątne celę z nazwiskami znanych filozofów i naukowców (głównie tych od telegrafu czy elektryczności) m.in.:
Kartezjusz, czyli Rene Descartes (matematyk, fizyk i filozof),
Samuel Morse (jeden z twórców alfabetu Morse’a, prekursor telegrafii),
Andre-Marie Ampere (badał zjawiska elektromagnetyzmu),
Georg Ohm (autor prawa Ohma),
Benjamin Franklin (badania nad elektrycznością),
Alessandro Volta (fizyk, wynalazca i konstruktor),
Claude Chappe (opracował system łączności optycznej),
Joseph Gay-Lussac (fizyk i chemik),
Luigi Galvani (lekarz i fizyk),
Michael Faraday (odkrył indukcję elektromagnetyczną).

Mapy na poczcie

Wchodząc przez bogato zdobione i kute wrota bramy rzuca się w oczy wysoki łukowaty sufit podtrzymywany przez żelazne podpory nawiązujące do architektury przemysłowej. Na przestronną salę spogląda gigantyczny portret Ho Chi Minha – niewątpliwie największego przywódcy Wietnamu. Na szczególną uwagę zasługują dwie namalowane na bocznych ścianach mapy. Ta po lewej przedstawia “Lignes telegraphiques du Sud Viet-Nam et du Cambodge” datowana na 1936 rok, czyli linie telegraficzne południowego Wietnamu i Kambodży. Ta po prawej natomiast to “Saigon et ses environs 1892” i pokazuje jak wyglądał Sajgon i jego okolice w 1892 roku. Pod nimi są budki telefoniczne w starym stylu. Podobno można z nich jeszcze zadzwonić, ale w wielu z nich są bankomaty. Poczta w Sajgonie ma bogato zdobioną podłogę na co z pewnością należy zwrócić uwagę. Wszystkie te szczegóły uzmysławiają nam jak przed narodzinami e-maila i smartfonów ważna była poczta. 

Poczta w Sajgonie

Na poczcie nadal można kupić pocztówki, koperty i znaczki, ale teraz budynek przyciąga do siebie turystów ze względu na architekturę. Nie dziwi więc fakt, że tuż za wejściem po lewej i prawej stronie znajdują się dwa korytarze. Są tam stoiska z pamiątkami. Oczywiście na poczcie w Sajgonie nie brakuje miejsc, gdzie można usiąść i napisać kartkę pocztową. A potem jak za dawnych czasów wysłać ją do rodziny, lub znajomych. 

Jeszcze do niedawna poczta w Sajgonie była miejscem pracy Duong Van Ngo, który w języku angielskim i francuskim pisał listy. Pisał je tym, którzy tych języków nie znali, a chcieli wysłać list za granicę. Zwano go ostatnim autorem listów publicznych w Wietnamie. Nawet po przejściu na emeryturę w 1990 roku przez długie lata miał tam swoje miejsce i pisał listy. Był znakiem rozpoznawalnym poczty w Sajgonie.

Architektura łączy Europę i Azję

Do lat 50-tych XX wieku na środku holu stał posąg Iris – greckiej bogini i posłanki olimpijskich bogów.

Bez wątpienia Poczta w Sajgonie jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury francuskiej w Wietnamie. Jednym z najbardziej charakterystycznych i znanych budowli, która została po francuskich kolonizatorach. Obok katedry, hotelu Rex czy targu Ben Thanh jest najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem tego miasta. Te przykłady architektury łączą Europę i Azję.

Nazwa:  Poczta Główna
Lokalizacja:  02 Công xã Paris, Bến Nghé, Quận 1, Thành phố Hồ Chí Minh 70000, Wietnam
Współrzędne: 10°46’47.8″N 106°41’59.8″E
Godziny otwarcia:  7.00-19.00
Bilety wstępu:  bezpłatne

Przeczytaj więcej o Wietnamie:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *