Aktualności

Niebieska Świątynia w Tajlandii

05 stycznia 2023
Autor:
Rafał

Biała i Niebieska Świątynia, Czarny Dom.

Jedną z najbardziej interesujących świątyń w Chiang Rai (na północy Tajlandii) jest Wat Rong Seur Ten. Ze względu na swój kolor nazwano ją Niebieską Świątynią. Obok Białej Świątyni (Wat Rong Khun) i Czarnego Domu jest obowiązkowym miejscem w czasie każdej wycieczki do Tajlandii.

Rong Seur Ten można przetłumaczyć z języka tajskiego jako Dom Tańczącego Tygrysa. Zbudowano ją w miejscu, gdzie niegdyś stała zrujnowana i opuszczona świątynia, po terenie której kręciły się tygrysy. W 1996 roku lokalna społeczność postanowiła zbudować w tym miejscu nową świątynię. W rezultacie w 2005 rozpoczęto budowę, a zakończono ją w 2016 roku. 

Niebieski i złoty

Oczywiście w Niebieskiej Świątyni dominującym kolorem jest niebieski, ale wiele elementów dekoracyjnych jest w kolorze złotym. Kolor niebieski w buddyzmie kojarzony jest z mądrością, lojalności i spokojem. Natomiast kolor żółty z prawdą i wiarą. 

Świątynię ozdobiono wyszukanymi rzeźbami postaci z mitologii buddyjskiej. Dominuje w niej przepych, bogactwo i mnogość zdobień. Główne wejście Wat Rong Seur Ten strzegą węże Naga. Są też Jakszinie – żeńskie duchy natury, które chronią świątynię i opiekują się ukrytymi w niej skarbami. Są nagie, mają zmysłowe kształty i wydaje się, że są uśmiechnięte. Stoją wygięte, w pozie zwanej tribhanga, czyli trój-zgięcie. Ze względu na fakt, że Jakszinie są duchami natury związane są oczywiście z kultem przyrody oraz płodności. Podobno gdy dotkną drzewa to zakwitnie i wyda owoce.

Budda

Wewnątrz świątyni (sali święceń) dwa rzędy kolumn prowadzą do siedzącego, białego Buddy, który jedną ręką dotyka ziemi (bhumisparśa-mudra). Niewątpliwie nawiązuje to do momentu kiedy Budda wzywa na świadka ziemię, mającą zaświadczyć, że osiągnął on oświecenie. Rzeźba Buddy mierzy 4 metry wysokości i wydaje się swoim białym kolorem rozjaśniać wnętrza świątyni. Ściany i sufit ozdobiono misternymi malowidłami i niezwykłymi wzorami, które pokrywają niemal całe ich powierzchnie. Na obrazach w złotych ramach przedstawiono życie Buddy. Natomiast malowidła na ścianie wyjściowej przedstawiają piekło. Z pewnością ma to symbolizować fakt, że wychodząc ze świątyni (świętego miejsca) wchodzimy do świata zewnętrznego czyli piekła, więc drzwi są jak otwarta paszcza demona.

Na zewnątrz za świątynią stoi Budda z uniesioną prawą ręką, czyli w tak zwanej abhaya-mudrze. Jest to gest “nie obawiaj się”. Biała figura odcina się od ciemno-niebieskiej (z wieloma złotymi detalami) świątyni. Bogato zdobiony dach w motywy roślinne, oraz węże Naga nawiązuje do stylu Królestwa Lanna (inaczej zwane Królestwem Miliona Pól Ryżowych, istniało do XIII do XVIII wieku).

Projektanci z Tajlandii

Na terenie świątyni znajduje się także niebiesko-złota stupa na kwadratowej podstawie. Jest też dzwonnica, fontanna i kilka wizerunków Buddy siedzących na niebieskich cokołach. Zestawienie kolorów niebieskiego i złotego (czy też żółtego) wraz z fantastycznymi stworami, dziwnymi postaciami i zachwycającymi malowidłami tworzy niepowtarzalny klimat świątyni, choć niektórzy mogą poczuć się przytłoczeni.

Pomimo różnicy kolorystycznej pomiędzy Świątynią Niebieską, a Białą z pewnością mają one pewne podobieństwa. Dzieje się tak za sprawą projektantów obu świątyń. Phuttha Kabkaew, który zaprojektował Wat Rong Seur Ten (Niebieską Świątynię) był uczniem Chalermchai Kositpipata – projektanta Wat Rong Khun (Białej Świątyni). Niewątpliwie znajdujemy więc w nich podobne elementy: dach, węże, dekoracje, rzeźby… tylko kolory są różne.

W świątyni nie mieszkają mnisi buddyjscy.

Nazwa: Wat Rong Seur Ten (Niebieska Świątynia)
Lokalizacja: 306 หมู่ที่ 2 ตําบล, Rim Kok, Mueang Chiang Rai District, Chiang Rai 57100, Tajlandia
Współrzędne: 19°55’24.2″N 99°50’30.7″E
Godziny otwarcia: cały dzień
Bilety wstępu:  bezpłatne

Przeczytaj więcej o Tajlandii:

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *